banner39

İngiltere'de Din Adamları Buluştu

İngiltere'nin Müslüman ve Hristiyan dinadamları bugün başlayan iki günlük bir konferansla ilk defa biraraya geliyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İngiltere'de Din Adamları Buluştu

Toplantının amacı toplumlararası ilişkileri geliştirmek ve toplumsal bütünleşmeye ilişkin sorunları tartışmak. İngiltere'de yapılan son nüfus sayımına göre 42 milyonun üzerinde Hristiyan ve 1 milyon 600 bin civarında Müslüman yaşıyor. İngiltere'de yaşayan farklı toplumların kendilerini en çok dinlerine göre tanımladıkları gözönüne alındığında bu iki büyük dine mensup dinadamlarının daha önce böylesi bir ortamda biraraya gelmemiş olmaması şaşırtıcı.

Leicestershire bölgesinde biraraya gelen 75 rahip ve imam iki gün boyunca İngiliz toplumunun tüm farklılıklarıyla nasıl daha iyi bütünleşebileceği üzerine tartışacaklar. Konferansa katılanlardan biri de Başbakan Tony Blair'e dini konularda danışmanlık yapan John Battle.

Konferansı örgütleyen Hristiyan Müslüman Forumu daha bu yılın başlarında oluşturulmuş bir grup. Anglikan kilisesinin başı Canterbury Başpiskoposunun da desteğini alan grup iki din arasındaki diyaloğun geliştirilmesinin yollarını arıyor. Bu çerçevede şimdiye kadar yaratıcı yaklaşımlar göstererek, Müslümanları ve Hristiyanları futbol ve kriket karşılaşmalarında biraraya getiren grup, şimdi de daha geleneksel bir yöntem olan konferansı deniyor.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?