banner39

İngiltere'de Gözaltılar Devam Ediyor

İngiltere'de ulusal güvenliği tehdit ettiği öne sürülen 10 yabancı ülke vatandaşı gözaltına alındı. Öte yandan İngiltere'den geçtiğimiz günlerde Lübnan'a giden din adamı Ömer Bekri Muhammed Beyrut'ta tutuklandı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İngiltere'de Gözaltılar Devam Ediyor

İngiltere'de güvenliğe tehdit oluşturduğu iddiasıyla tutuklananlar arasında Ürdünlü Ebu Katade'nin da bulunduğu belirtildi. İçişleri Bakanı Charles Clarke, 10 kişinin ülkelerine iade edilmek üzere gözaltına alındığını doğruladı.

Clarke, gözaltına alınan kişilerin kimlikleri hakkında ise bir açıklamada bulunmadı. Gözaltı olayları, İngiltere'nin Ürdün'le iade edilen kişilerin kötü muameleye maruz kalmayacakları yönünde bir anlaşmaya varmasından bir gün sonra gerçekleşti. İçişleri Bakanı Clarke, "Ulusal güvenliğimizi çevreleyen koşullar değişti ve buna tehdit oluşturan kişilere karşı harekete geçmemiz çok önemli" şeklinde konuştu.

Ebu Katade, İngiltere'nin terörle mücadele yasası çerçevesinde, yaklaşık iki yıl boyunca yargılama olmaksızın Belmarsh hapishanesinde tutulmuş; daha sonra şartlı olarak serbest bırakılmıştı. Ürdün'de gıyabında yargılanan Ebu Katade, burada gerçekleşen bir dizi patlamadan sorumlu tutularak müebbet hapse mahkum edilmişti.

Eski İçişleri Bakanı David Blunkett da, Ebu Katade'nin İngiltere'deki imamların en radikallerinden biri olduğunu söyledi. Blunkett, Ebu Katade'nin el-Kaide'nin üst düzey isimleriyle ilişkisi olduğunu da ifade etti.

Ömer Bekri Beyrut'ta Tutuklandı

Öte yandan İngiltere'den geçtiğimiz günlerde Lübnan'a giden Ömer Bekri Muhammed'in Beyrut'ta gözaltına alındığı belirtildi. Ömer Bekri Muhammed, Londra'daki saldırıların ardından yaptığı açıklamada, bazı kişilerin bombalı saldırılar düzenleyeceğini bilse bile, bunu polise ihbar etmeyeceğini söylemişti. Muhammed'in gözaltına alındığı sırada, mülakat vermek üzere bir Lübnan televizyonuna gitmek üzere olduğu belirtildi.

BBC

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?