banner15

İngiltere'de holiganlar Müslümanlara karşı örgütlendi

İngiltere'deki aşırı sağcılar, "İslamla mücadele" için futbol fanatiklerini istihdam etmiş...

İngiltere'de holiganlar Müslümanlara karşı örgütlendiDünya Bülteni / Haber Merkezi

Aşırı sağcı İngiliz Savunma Ligi organizasyonu, İngiltere'de İslamcı gruplara İngiliz futbol taraftarlarını istihdam etmek istediği yönündeki iddiaları doğruladı.

İngiliz Savunma Ligi ve yakın ilişkide bulundukları Casuals United grubu, gelecek haftalarda düzenleyecekleri bir gösteride İslamcı grupları ve şer'i hükümleri başta bazı bankalarda olmak üzere İngiltere'de kullanılmasını protesto edeceklerini duyurdu.

Amaçlarının İslamcı bazı gruplara karşı daha sert olmak ve onları cezalandırmak için hükümete baskı yapmak olduğunu açıklayan Casuals United Derneği Başkanı Trevor Kelway, "Bizim bu amacımıza destek verecek futbol taraftarlarını toplayacağız. Futbol taraftarlarımızın vatansever ve gerektiğinde elini taşın altına koyacak karakterleri olduğuna inanıyorum."dedi.

Bu arada her iki organizasyonun bu amacı büyük tepki gördü. Birleşik Faşizm Karşıtı grubu, "Kendilerine kendileri için savaşacak taraftar bulmak istiyorlar. Bence amaçları oy kazanmak . Ama buna izin vermeyeceğiz. Bu hareketler aşırı sağcı BNP partisine yarar. Eğer gösteri yaparlarsa biz de onlara karşılık vereceğiz ve yürüyüşlerine izin vermeyeceğiz." dedi.

Geçtiğimiz günlerde İngiltere'nin Birmingham şehrinde bir gösteri düzenleyen aşırı sağcı gruba müdahalede bulunulmuş ve olayda 34 kişi göz altına alınmıştı. Irkçılık yapmakla suçlanan İngiltere Savunma Ligi, protesto gösterilerine ise Luton şehrinde başlayacaklarını açıkladı. Luton şehrinin seçilmesinin nedeni ise, geçtiğimiz günlerde Afganistan'dan dönen İngiliz askerlerin Luton Havaalanı'na indikten sonra Müslüman göstericiler tarafından protesto edilmeleri.

Faşizme karşı olmakla bilinen Searhlight grubu yetkilileri ise, yapılanın ırkçılık olduğunu ve bu ırkçılığa futbol severlerin hoşgörü ile bakmayacağını açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2009, 07:11
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35