İngiltere'de hükümet arayışları sürüyor

İngiltere'de seçimde yeterli çoğunluğa ulaşamayan siyasi partiler hükümeti oluşturmak için arayışlarını sürdürüyor.

İngiltere'de hükümet arayışları sürüyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere'de hükümeti kurma çalışmaları çerçevesinde Liberal Demokrat Parti, hem Muhafazakar Parti, hem İşçi Partisi ile görüşüyor.

Ülkede 6 Mayısta yapılan genel seçimde hiçbir parti yeterli çoğunluğa ulaşamayınca, siyasi partiler hükümeti oluşturmak için ortak zemin arayışlarını sürdürüyor.

Bu çerçevede, bugün seçimde en çok oyu alan David Cameron liderliğindeki Muhafazakar Parti'nin üst düzey yetkilileri ile seçimden üçüncü sırada çıkan Nick Clegg liderliğindeki Liberal Demokrat Parti'nin üst düzey yetkilileri bir araya geldi.

''Olumlu, yapıcı ve yararlı'' geçtiği belirtilen, 6 saatten fazla süren görüşmenin tekrarlanacağı basına yansırken, Başbakanlıktan da Clegg'in İşçi Partisi lideri ve Başbakan Gordon Brown ile Dışişleri Bakanlığında yaklaşık bir saatlik bir görüşme yaptığı açıklandı.

Başbakanlığın açıklamasında, bu görüşmenin de ''olumlu'' geçtiği ifade edildi.

Ülkede siyasi partiler arasında özellikle seçim sisteminin değiştirilmesi, AB ile ilişkiler, göç politikası, vergi sistemi gibi konularda görüş ayrılıkları bulunuyor ve bu konularda sıkı pazarlıkların yapıldığı tahmin ediliyor. Ekonomik istikrar ve ülkenin bütçe açığının azaltılması ise hükümet kurma müzakerelerinin öncelikli konuları arasında yer alıyor.

İngiltere'de siyasi partilerin hükümeti oluşturabilmeleri için 650 sandalyeli Avam Kamarası'nın en az 326'sını doldurması gerekiyor.

Genel seçimden 306 milletvekili çıkaran Muhafazakar Parti ile 57 milletvekili çıkaran Liberal Demokrat Parti'nin, toplam milletvekili sayısı 326 sayısına yetiyor. Ancak Muhafazakarlar anlaşamazsa, kapısının Liberal Demokratlara açık olduğu mesajını veren Gordon Brown liderliğindeki İşçi Partisi'nin seçimden çıkardığı 258 milletvekili sayısıyla Clegg'in partisinin milletvekili sayısı hükümet kurmak için gerekli olan sayıya yetmiyor. Bu da dikkatleri İskoç ve Kuzey İrlanda partilerine yöneltiyor ve bu partilerin oluşturabilecek bir koalisyon hükümetinde yer alabileceği yorumlarına neden oluyor.
 

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2010, 07:37
banner53
YORUM EKLE

banner39