İngiltere'de İlk Müslüman kadın vekiller Meclis'te

İngiltere tarihinde ilk defa müslüman kadın vekiller Avam Kamarası'na girerken, sırada Almanya var

İngiltere'de İlk Müslüman kadın vekiller Meclis'te


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İşçi Partisi, 91 vekil kayıp verse de, Britanya tarihinde ilk kez Avam Kamarası’na Müslüman kadın vekil soktu.

Londra’nın doğusundaki Bethnal Green ve Bow seçim bölgesinden Bangladeş kökenli Rushanara Ali, Birmingham Ladywood bölgesinden Shabana Mahmood ve Bolton’da Southeast’den Pakistan kökenli Yasmin Qureshi, Avam Kamerası’na seçilen ilk Müslüman kadın vekiller oldu.

İlk başörtülü eyalet vekili çıkabilir

Öte yandan, Almanya’nın hem en kalabalık hem de en fazla Türk nüfusu barındıran eyaleti Kuzey Ren Westfalya bugün sandık başına gidiyor. Almanların Yunanistan’ı iflastan kurtarmak için kabul edilen paket yüzünden Başbakan Angela Merkel’i cezalandırmasının beklendiği seçimin diğer ilgi çekici yönü Türk adaylar.

900 bin Türk’ten onda birinin seçmen olduğu eyalette, 28 Türk kökenli aday eyalet parlamentosuna girme peşinde. Beş büyük parti çok sayıda Türk kökenliyi aday gösterirken, Türklerin kurduğu Yenilik ve Adalet Partisi de (BİG) ilk göçmen partisi sıfatıyla seçime katılıyor. BİG, Almanya’da ilk kez başörtülü bir kadını aday gösterdi.

cananazak-almanya.jpg

Hagen kentinden aday olan kadın doğum doktoru Canan Azak, partisi yüzde 5 barajını aşar kendisi de seçilmeyi başarırsa, ilk başörtülü vekil olacak. 17 adaydan 10’unu Türklerden seçen BİG’in kurucusu Haluk Yıldız da liste başında. Sol Parti, 10 adayla en fazla Türklere kapısını açan Alman partisi oldu. Daha önce hiç Türk vekil çıkarmamış eyalette, ilk kez en az iki Türk’ün parlamentoya girmesi umuluyor.

‘Pro NRW’ grubu ise, İslam karşıtlığının yanısıra ‘Yunanistan’a bir sent bile vermeyin’ sloganı kullanıyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2010, 08:27
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet
ahmet - 11 yıl Önce

maşallah dünya da hızla müslümanların etkinliği artıyor mu diyeceğiz , yoksa sistemin lordları öle görünmesinimi istiyorlar?

banner39