banner39

İngiltere'de kölelik düzeni sürüyor

The Independent: "İngiltere'de kölelik düzeni sürüyor, üçüncü dünya ülkelerinden gelenler uzun saatler, düşük ücretle ve dinlendirilmeden çalıştırılıyor"

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İngiltere'de kölelik düzeni sürüyor

Gazete, bu duruma örnek olarak, Mısır'da yanında çalıştığı İngiliz aileyle İngiltere'ye gelen ve çalışmayı sürdüren Sri Lankalı kadını gösterdi.

Independent, hizmetçilik yapan Somalatha'nın (29) günde 18 saat çalıştığını, hiç izin kullanmadığını ve bunun karşılığında kendisine sadece ayda 200 sterlin ücret ödendiğini yazdı.

Somalatha'nın yanında çalıştığı aileyle aynı masada yemek yemediği, artan yemeklerle idare ettiği de belirtilen haberde, artık yemek kalmazsa 29 yaşındaki hizmetçinin sadece patates ve soğan yemesine izin verildiği öne sürüldü.

Evde herhangi bir yiyeceğin eksilmesi halinde doğrudan Somalatha'nın suçlanıp cezalandırıldığını da ileri süren gazete, ev sahiplerinin özellikle genç hizmetçinin vizesinin dolmasına ve kaçak durumuna düşmesine yol açtığını da iddia etti. Independent, hükümetin, ev işlerinde çalışmak üzere yurt dışından gelen kadınlara iş yeri değiştirme hakkı tanımayarak, bu "kölelik düzenini" dolaylı yoldan da olsa desteklediğini öne sürdü.

İngiltere'deki "modern kölelik düzeninin" deniz kıyılarındaki midye toplama sektöründe ve daha pek çok alanda sürdüğünü de yazan gazete, 2004 yılında 23 Çinli göçmenin midye toplarken, met cezir yüzünden öldüklerini hatırlattı.
Gazete, bu kazanın bile sistemi bozamadığını, aynı "kölelik düzeninin" sürdüğünü dile getirdi.

Somalatha'nın, İngiltere'de aynı şartlarda yaşayan göçmen işçileri korumak üzere kurulan "Kalayaan" adlı sivil toplum kuruluşu tarafından kurtarıldığını duyuran Independent, "Ancak daha birçokları eziyet çekmeye devam ediyor. Yapılan araştırmalar, bu durumdaki modern kölelerin yüzde 75'inin iş yerlerinde psikolojik tacizlere hedef olduklarını ve üçte birinden fazlasının da fiziksel işkenceye tabi olduklarını gösteriyor" hatırlatmasında bulundu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?