banner39

İngiltere'de muhalefet liderine yumurta

İngiltere'de ana muhalefetteki Muhafazakar Parti'nin lideri Cameron'a, okul ziyareti sırasında yumurta attılar.

Arşiv 22.04.2010, 03:06 22.04.2010, 03:06
İngiltere'de muhalefet liderine yumurta

İngiltere'de 6 Mayıs'ta yapılacak genel seçim için yapılan seçim gezileri çerçevesinde gittiği Cornwall'da Cornwall Koleji'ni ziyaret eden Cameron'a, okuldan ayrılırken bir öğrenci yumurta attı. Yumurta ana muhalefet liderinin sırtına geldi, gözaltına alınan 16 yaşındaki öğrenci, daha sonra serbest bırakıldı.

 

David Cameron, dün de yine seçim kampanyasını sürdürürken tavuk kostümü giymiş bir kişinin protestosuna maruz kalmıştı. Torylerin lideri, yumurta olayının da ardından esprili bir şekilde, "Şimdi hangisinin hangisinden çıktığını biliyorum. Önce tavuk, sonra yumurta" dedi.

 

İngiltere'de seçime 15 gün kala, kamuoyu yoklamalarında David Cameron'ın liderliği devam ediyor. Ancak daha önce üçüncü sırada yer alan Nick Clegg liderliğindeki Liberal Demokrat Parti, geçen hafta televizyondan canlı yayımlanan ve üç büyük siyasi parti liderinin katıldığı tartışma programının ardından ani bir yükselişle ikinci sıraya yerleşmişti. BBC'nin yer verdiği genel seçimle ilgili "poll of polls" şirketinin son anket sonuçlarına göre, oyların yüzde 33'ünü Muhafazakar Parti, yüzde 30'unu Liberal Demokrat Parti, yüzde 27'sini İşçi Partisi, yüzde 10'unu ise diğer partiler paylaşıyor.

 

Mevcut oranlara göre ülkede hiçbir parti tek başına iktidar olamıyor. Bu da Başbakan Gordon Brown liderliğindeki İşçi Partisinin 13 yıllık iktidarının sona ereceği ve Muhafazakarların ya da İşçi Partisinin Liberal Demokratlarla koalisyon kurmak zorunda kalacağı yorumlarına neden oluyor.

 

Geçen haftaki gibi yarın yapılacak tartışma programlarının ikincisinin de kamuoyunun tercihlerini etkileyeceği sanılıyor. Brown, Cameron ve Clegg, yarın akşam Sky kanalında yayımlanacak programda uluslararası ilişkileri tartışacak.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?