banner15

İngiltere'de Müslümanlardan tepki

Muhammed Abdülbari, Müslüman gençleri "terörist gibi gösterme" girişimlerini eleştirdi.

İngiltere'de Müslümanlardan tepki

Mustafa Kaya / Dünya Bülteni

Müslümanlara karşı gelişen olumsuz yaklaşımların her geçen gün daha büyük kitlelerin öfkesine yol açtığını ve pek çok Müslüman genci marjinal noktalara ittiğini belirten Dr. Muhammed Abdülbari, "Tabii bizim içimizde de bazı çürük meyveler var, ama onları biz halletmek istiyoruz" dedi.


Sunday Telegraph gazetesine konuşan İngiltere’deki önde gelen Müslüman liderlerden Dr. Abdülbari, bazı polis memurlarının ve basının bir bölümünün Müslümanları sanki teröristmişler gibi göstermeye çalıştıklarını ve bunun da diğer insanları benzer şekilde davranma hususunda cesaretlendirdiğini söyledi ve ekledi: "Bu yaklaşım halk tarafından da desteklenince, ortaya organize bir ayrımcılık çıkıyor. Eğer bu durum sürerse İngiltere 700 bini başkent Londra'da olmak üzere 2 milyon Müslüman “teröristle” karşı karşıya kalacaktır."

 

Doktor Abdülbari başkanı olduğu Doğu Londra Camisinde yaptığı konuşmada bir ay boyunca İngiltere’deki Müslüman topluluklara yaptığı ziyaretlerde oluşan izlenimlerini aktarırken, insanlarda endişe, hayal kırıklığı ve özellikle de gençler arasında öfke tespit ettiğini söyledi. Muhammed Abdülbari’nin bu açıklamaları, Metropolitan polisi anti terör şubesi başkanı Peter Clarke’ın “binlerce İngiliz Müslümanın izlendiğini” söylemesinin ardından geldi.

 

Müslümanlar hükümet politikalarına tepkili

 

 “Neden IRA insanları havaya uçurduğunda kimse İngiltere’deki Katolik nüfusun hepsini suçlamazken, Müslüman toplumun hepsine birden böyle bir tavır gösteriliyor?” diye soran Dr. Abdülbari, İslamofobi”nin 11 Eylül olayları ve İngiltere’deki 7 Temmuz patlamalarından sonra arttığını; sonuçta da Londra’da bir restoran ile Doğu Sussex’de Müslümanlara ait bir okulun saldırıya uğradığını belirtti.

 

Hükümetin konuyla alakalı uygulamalarını eleştiren Abdülbari, geçen ay İngiltere’deki Müslüman liderlerin beraberce Tony Blair’a, Irak ve İsrail politikalarının “aşırılık yanlılarına malzeme sağladığı” ve İngilizlerin hayatlarını “daha fazla riske attığını” söyleyen bir mektup yazdıkları hatırlattı. Dr. Abdülbari camilerin “yerli teröristlerin” yetişmesine sebep olduğu iddiasını reddederken modernleştirilmeleri gerektiğini söyledi.

 

İngiltere’de İslamofobi Müslümanların yüksek mevkilerde iş bulmalarını engelliyor ve Müslümanlar arasındaki işsizlik oranı ülke genelinden daha yüksek seviyede.

 

Evli ve dört çocuk babası olan 52 yaşındaki Dr. Muhammed Abdülbari, Bangladeş’te iken Hava kuvvetleri Mühendisi idi. Şuan ise Doğu Londra’da özel öğretmenlik yapıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48