banner39

İngiltere'de 'Özel Terör Mahkemeleri'

İngiliz hükümet ‘terör’ davaları için gizli ‘özel terör mahkemeleri’ kurmayı planlıyor. 'Gizli özel' terör mahkemeleri, bireysel hakların gaspedilmesine karşı insan hakları savunucularının eleştirilerine karşı kalkan işlevi göreceğ

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İngiltere'de 'Özel Terör Mahkemeleri'

İslam Dünyası / Haber Merkezi

İngiliz basınında yeralan haberlere göre, yeni saldırıları engellemek ve teröre karşı daha sert önlemler alınması için harekete geçen Blair hükümeti, terör davaları için özel mahkemeler kurmayı planlıyor.

İngiltere İçişleri Bakanlığı'nın yeşil ışık yaktığı projeyi değerlendiren The Guardian, "Mahkemelerde özel güvenlik soruşturmasından geçirilecek yargıçların görev yapacak ve gizli özel mahkemenin yargıçları aynı zamanda zanlıların hakkında dava açılmadan ne kadar gözaltında tutulacağına da karar verilecek. İngiltere'de en çok satan gazetelerden The Daily Telegraph da, Tony Blair'in gizli mahkemeler konusunda Fransa'yı örnek aldığını vurgulayarak şu yorumu yaptı:  "Terörle mücadele konusunda her gün yeni öneriler gündeme getiren, hükümet son olarak 60 yıldır başvurulmayan vatana ihanet suçlamasını tartışmaya açtı. İnsan hakları ve muhalefetten gelen tepkiler üzerine hükümet bazen geri adım atsa da ne yapacağını bilmez ve panik halinde bir görüntü sergiliyor."

İstihbarat Bilgileri Delil Olabilecek

Bu özel mahkemelere, gizli servislerin topladığı istihbarat bilgileri de delil olarak sunulabilecek. Zanlılar, yine özel güvenlik soruşturmasından geçirilmiş özel avukatlar tarafından savunulacak. Avukatlar, kanıtları görebilecek ancak müvekkillerine bu konuda ayrıntılı bilgi veremeyecek.

Terör davaları için özel mahkemelerin kurulması, İngiltere’de yüzyıllardır devam eden ve savcılık, savunma ve yargıç sisteminin bulunduğu çok taraflı adalet sisteminin sona ermesi olarak da değerlendiriliyor.

"Biz Margarin Değiliz Ki Markamızı Değiştirelim"

The Independent de, teröre göz yumma, terörü övme gibi yeni suç tanımları yaratmaya çalışan hükümetin vatana ihanet yasasını canlandırmak yerine ifade özgürlüğüne zarar vermeden, suçluları mevcut yasalarla cezalandırması gerektiği görüşünü savundu. Gazete alınan önlemler hakkında görüşünü aktardığı Emel adlı İslami derginin editörü Sarah Josef, "Kendimizi nasıl tanımlayacağımıza biz karar vermeliyiz. Biz margarin değiliz ki markamızı değiştirelim" dedi. The Daily Telegraph da hükümetin izlediği anti-terör politikasını eleştirerek şu yorumu yaptı: "Hükümetin tartışma yaratan önerilerden biri de ülkedeki göçmenlerin, Amerika'daki gibi kökenlerine göre tanımlanmasıydı. İçişleri Bakan Yardımcısı Hazel Blears, Londra saldırılarından sonra ülkede birliğin sağlanması ve İngiliz vatandaşlığı bilincinin güçlendirilmesi için bu öneriyi tartışmaya açmış, örneğin Pakistanlı yerine Pakistanlı İngiliz tanımının kullanılmasını teklif etmişti."

banner53
Yorumlar (0)
11
orta şiddetli yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?