banner15

İngiltere'de parlamento feshedildi

İngiltere'de parlamento 6 Mayıs'taki seçimlere hazırlık için bugün resmen feshedildi

İngiltere'de parlamento feshedildi

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İngiltere'de parlamento bugün resmen feshedilirken, siyasi partiler 6 Mayıs'ta yapılacak genel seçim için kampanyalarını sürdürüyor.

İngiliz gazeteleri, iktidardaki İşçi Partisi'nin bugün ilan etmeye hazırlandığı ve "Herkes için adil bir gelecek" sloganını kullandığı parti programıyla ilgili çeşitli haberlere sayfalarında yer verdi.

Independent gazetesi "ekonomiyi yeniden inşa etme, toplumsal yenilenme ve siyasete olan güveni sağlamlaştırma" vaadinde bulunan Brown'un programında yer alan, selefi Tony Blair görevdeyken karşı çıktığı hastane politikasının seçim süreci için önem taşıdığını yazdı.

Gazete parti programında Brown'un kamu hizmetlerinde kaliteyi iyileştireceğini de söylemesinin beklendiğini belirterek, muhalefet partilerinin Brown'un seçim vaatlerine ilişkin görüşlerine yer verdi.

Ana muhalefet Muhafazakar Parti'nin lideri David Cameron'ın İşçi Partisinin hiçbir yeni fikri olmadığını savunduğunu kaydeden Independent, Liberal Demokrat Parti lideri Nick Clegg'ın ise İşçi Partisini daha adil bir İngiltere inşa etme konusunda güvenilmez olarak nitelediğini bildirdi.

Times gazetesi ise İşçi Partisi'nin seçilmesi durumunda göçmenlerle ilgili yeni bir politikası olacağını duyurdu. Gazete, İşçi Partisi'nin göçmen işçilere ve kamu sektöründe çalışan herkese İngilizce konuşma koşulu getireceğini yazdı.

LİDERLER NAKLEN TARIŞACAK

Bu arada, bu hafta İngiltere seçim tarihinde bir ilk yaşanacak. İlk kez üç büyük siyasi partinin liderleri bir televizyon kanalından naklen yayımlanacak programa katılarak tartışacaklar.

Brown, Cameron ve Clegg, Perşembe günü ITV kanalında canlı yayımlanacak programda, seçmenlerin iç siyasete ilişkin sorularını yanıtlayacak. Liderler, gelecek hafta ise uluslararası ilişkileri Sky kanalında, bir sonraki hafta da ekonomiyi BBC'de tartışacak.

İngiltere'de genel seçimle ilgili çeşitli şirketlere yaptırılan son anketlere göre, ana muhalefetteki Muhafazakar Parti, İşçi Partisi önündeki yerini koruyor. YouGov şirketinin yaptığı ve BBC'nin yer verdiği son anket şöyle; Muhafazakar Parti yüzde 37, İşçi Partisi yüzde 31, Liberal Demokrat Parti yüzde 20 ve diğer partiler yüzde 12.

Mevcut kamuoyu yoklamaları, hiçbir siyasi partinin tek başına iktidar olamayacağına, koalisyona gidilmek zorunda kalınacağına işaret ediyor. İngiltere'de her bölgeden bir siyasi partiden, bir milletvekili seçilebiliyor.

Son anketlere göre yüzde 37 oy alacağı varsayılan Muhafazakarlar 287 koltuk sahibi olabilirken, İşçi Partisi yüzde 31 oyla 279 koltuk alabiliyor. Ülkede partilerin herhangi birinin çoğunluğu sağlayabilmesi ve tek başına iktidar olabilmesi için 650 sandalyeden 326'sını kazanması gerekiyor.


 

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2010, 15:35
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35