banner15

İngiltere'de peçe tartışması

İngiliz doktor, ''Müslüman kadınları bu toplumdan tecrit eden bir unsur varsa peçe değil, bu hükümetin dış politikasıdır'' dedi.

İngiltere'de peçe tartışması

İngiltere'de Guardian ve Daily Telegraph gazetelerinin ön sayfalarında bugün aynı manşet var. Her iki gazete de Tony Blair hükümetinde hem İç hem de Dışişleri Bakanı olarak görev yaptıktan sonra şu an Avam Kamarası'nda İşçi Partisi'nin grup lideri olan Jack Straw'un dünkü şu çağrısını alıntılıyor: ''Peçelerinizi çıkarın''. Ama Guardian, bu sözlerin Müslüman toplumda derhal öfkeyle karşılandığını yazıyor.

Jack Straw, İngiltere'nin Blackburn kentinin milletvekili ve Guardian, bu seçim bölgesinde Müslüman seçmenlerin kayda değer bir topluluk oluşturduğua dikkat çekiyor. Jack Straw, her milletvekili gibi seçildiği bölgedeki bürosunda belli tarihlerde buranın insanlarını karşılıyor, sorunlarını dinliyor.

Guardian, bu çağrıyı yapmadan önce sözlerinin üzerinde özenle düşündüğünü söyleyen Jack Straw'un, kendisiyle görüşmeye gelen peçeli kadınlardan peçelerini çıkarmalarını istemeye karar verdiğini aktarıyor.

Daily Telegraph'a göre Jack Straw, görüşmeye gelen peçeli kadınlara, yüz yüze konuşmak istediğini söyleyerek peçelerini çıkartmalarını istediğinde hiçbiri buna karşı gelmemiş. Straw, böyle durumlarda yanında her zaman kadın bir sekreterin de bulunmasına özen gösterdiğini sözlerine ekliyor.

Telegraph, Jack Straw'un peçeye neden karşı olduğunu şöyle açıkladığını yazıyor:

''Peçe, etnik topluluklar arasında daha olumlu ve daha iyi ilişkilerin kurulmasını engelliyor; çünkü bir ayrımın ve farkın sembolü.''

Ama gazetelerde herkesin böyle düşünmediğini Jack Straw'a yöneltilen eleştirilerde okuyoruz. İngiltere Müslüman Konseyi'nin başkanı, ''Karışık mesajlar veriyor'' diyor. ''Bir yandan burasının özgür bir ülke olduğunu söylüyor, diğer yandan bir kadının kıyafet seçimine karşı geliyor.''

İslami İnsan Hakları Komisyonu'nun başkanı ise, ''Londra'da Ortodoks Yahudilerin mahallesine gidip onların geleneksel kıyafetlerinin de ayrımcı olduğunu söyleyecek mi?'' diye soruyor.

Müslümanların sosyal ve aile işlerinden sorumlu bir komitenin başkanı olan Doktor Drabu ise, ''Bu çağrıyla peçeli kadınlarla daha iyi köprüler kuracağını sanıyorsa aldanıyor'' diyor: ''Aksine şimdi daha çok kadın Straw'un karşısına peçeyle çıkacaktır.''

Doktor Drabu, ''Müslüman kadınları bu toplumdan tecrit eden bir unsur varsa peçe değil, bu hükümetin dış politikasıdır'' diyor.

Fakat gazetelerde bu eleştirilerin yanısıra peçe tartışmasında Jack Straw'u destekleyenler de var. Guardian'a konuşan Lordlar Kamarası'nın Müslüman üyelerinden Lady Uddin gibi.

Lady Uddin, ''Bence bu konunun tartışılması gerek'' diyor: ''Jack Straw'un böyle bir tartışma başlatmaya hakkı olduğu gibi, diğerleri de karşı gelebilirler. Bence Müslüman toplum Straw'u bir kalemde silmeden önce, peçe konusunu kendi içinde tartışmaya açmalı.''

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48