banner39

İngiltere'de sahte ilaç uyarısı

İngiltere'de sahte ilâç çeteleri, devlet sağlık sistemini ele geçirdi, hastalar panik içinde.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İngiltere'de sahte ilaç uyarısı

İngiltere'de yayımlanan The Independent gazetesi, sahte ilâç çetelerinin ulusal sağlık sistemine (NHS) sızmayı başardıklarını ve bu durumun devlet hastanelerinde tedavi gören milyonlarca kişinin sağlığını tehlikeye soktuğunu iddia etti.

Bu yasa dışı ticaretin pek çok çeteye uyuşturucu kaçakçılığı yapmaktan daha kolay geldiğini de yazan gazete, "zira burada risk çok az olmakla birlikte kazanılan tatlı para da en az uyuşturucu ticaretinden elde edilen kadar yüksek" iddiasında bulundu.

Başlangıçta bu tür çetelerin internet üzerinden küçük satışlar yaptıklarını, ancak artık bununla yetinmeyip ulusal sağlık sistemini hedef aldıklarını savunan Independent, sisteme ilaç temin eden bir şirketin tek bir işlemde yüz binlerce sterlin kazanç sağlamasının NHS'i hedef haline getirdiğini yazdı.

Geçen bir yıl içinde 5 kez NHS içindeki devlet hastanelerinden reçeteyle yazılıp eczaneden temin edilen ilaçların sahte çıkması vak'asına rastlandığını da duyuran Independent, halen 25 benzeri vak'anın soruşturulduğunu kaydetti. Gazete, ilk sayfasına çarpıcı bir fotoğraf da koyarken, hastaları uyarmak adına bir sahte ilâcın içeriğinde neler olabileceğini ilâç şişesinin üzerinde gösterdi.

Independent'in sahte ilâç şişesinin üzerinde "aktif madde: yok, ancak kiremit tozu, tebeşir tozu, sarı boya, mobilya cilası içerebilir. Kalp hastalıkları, iktidarsızlık, depresyon ve obezite için kullanılabilir" ifadeleri dikkati çekti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?