banner39

İngiltere'deki Müslümanlar Gazze için rahatsız

İngiltere Adalet Bakanı, 'Gazze saldırısı Müslümanların muazzam öfkesiyle karşılandı' dedi.

Arşiv 12.01.2009, 19:22 13.01.2009, 11:22
İngiltere'deki Müslümanlar Gazze için rahatsız


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere Adalet Bakanı Malik, Orta Doğu'daki gelişmelerin Müslümanların muazzam öfkesiyle karşılandığını söyledi.

İngiltere Adalet Bakanı Şahid Malik, The Guardian gazetesine verdiği demeçte, Müslüman toplumun İsrail'in Gazze'de yaptığı katliamdan derinde ve sarsıcı bir şekilde etkilendiğini, sabırların taşmakta olduğunu söyledi.

Malik, Gazze bağlamında İngiltere Müslümanların hissettiklerinin acziyet, umutsuzluk ve güçsüzlük olduğunu sözlerine ekledi.

Geçtiğimiz haftalarda Müslüman toplumla yaptığı görüşmeleri aktaran Malik, İngiltere Müslümanlarının cari İngiliz hükümet politikalarıyla, Tony Blair'in 2006'da İsrail'in Lübnana'a saldırısını kınamakta aceleci davranmamasının arasında bir fark göremediklerini, insanların gözlerinin fazlasıyla karardığını ve politikacıları neredeyse dinlemekten vazgeçtiklerini anlattı.

Başbakan ve Dışişleri Bakanı'nın, daha önceki hükümetlerde şahit olamadığımız bir şekilde, şiddetin korkunç, sarsıcı, kabul edilemez ve orantısız olduğunu söylediklerini belirten Malik, konuştuğu birçok kişinin, hükümetin, 1967 öncesi sınırları kabul edilerek kurulacak bir Filistin devletini desteklediğinden, Yahudi yerleşimcilerin çoğalması ve duvar inşasına karşı olduklarından haberdar olmadıklarını, bunu duyunca çok şaşırdıklarını söyledi.

İngiltere Hükümeti'ndeki ilk Müslüman bakan olan Malik'in açıklamaları Muhafazakar gölge Güvenlik Bakanı Pauline Neville-Jones'ta yankı buldu. Jones, çatışmaların Arap Dünyası'ndaki radikalizm üzerindeki etkisinin kendisini ilgilendirdiğini söyledi.

Bir diğer Müslüman milletvekili olan Halid Mahmud, hükümetin tutumunu desteklediğini, fakat daha güçlü bir dil kullanılması gerektiğini ifade etti.

İşçi Partisi'nden seçilen Pola Uddin de, bazı Müslümanların, Müslüman milletvekillerinin çizdiği profilden rahatsız olduklarını, kendisine gönderilen bir mektupta "Niçin sessiz olduğunuzu biliyorum. Çünkü hiçbir şey yapamıyorsunuz." yazdığını aktardı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?