İngiltere'deki Müslümanlardan Ayalon'a protesto

İngiltere'de yaşayan Müslümanlar ve Türkler, İsrailli Ayalon'u protesto ettiler.

İngiltere'deki Müslümanlardan Ayalon'a protesto

İngiltere'de yaşayan Türkler ve Müslümanlar, İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon'u protesto etmek üzere İngiltere'nin önde gelen düşünce kuruluşlarından Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (IISS) önünde toplandı.

Ayalon'un Türkiye'nin İsrail Büyükelçisi Oğuz Çelikkol'a davranışı nedeniyle toplanarak protesto gösterisi düzenleyen Türkler, Gazze'deki İsrail kuşatmasını protesto eden Filistinli derneklerle birlikte bir gösteri düzenlediler. Londra'ya Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü'nde düzenlenen 'İsrail'in sorunları ve fırsatlar' konulu konferansa katılmak üzere gelen Danny Ayalon, kuruluş binasına geniş güvenlik önlemleri altında arka kapıdan alındı.

Ayalon'un Türk Büyükelçisi'ne karşı davranışını 'çocukça' ve 'kaba' olarak değerlendiren Filistin Dayanışma Kampanyası'ndan Kuqayyah Collector, "Bu davranışlar sadece kendi kişiliğini yansıtır" şeklinde konuştu. İngiliz Müslüman İnisiyatifi Başkanı Mohammad Sawalha ise, Ayalon'un İngiltere'de asla hoş karşılanamayacağını belirterek, "Ayalon teröristtir, terörist bir devletin parçasıdır" şeklinde tepkisini dile getirdi. Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü'nde düzenlenen 'İsrail'in sorunları ve fırsıtlar' konulu konferansa katılan Ayalon'un konuşmasında Çelikkol'a olan davranışını değerlendirdiği ve "Burada bir yanlış anlaşılma oluştu ve biz bundan dolayı Türk hükümetinden özür diledik" dediği öğrenildi. Ayalon'un daha sonra, "Türkiye de İsrail'e saygılı davranmalıdır. Umarım bu konu yakında kapanır" dediği belirtildi.

 

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2010, 18:39
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35