banner39

İngiltere'den CIA uçuşları itirafı

CİA'ya ait iki uçağının 2002'de İngiltere'ye indiğini itiraf eden İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, parlamentodan özür diledi.

Arşiv 22.02.2008, 13:37 22.02.2008, 17:04
İngiltere'den CIA uçuşları itirafı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kamuoyunu uzun süre meşgul eden CİA uçaklarının Avrupa üzerinde gizli uçuşlar yeptığı yönündeki iddialarla ilgili olarak İngiltere hükümetinden önemli bir itiraf geldi.

İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, ABD'nin terör zanlılarını taşıyan iki uçağının 2002'de İngiltere topraklarına indiğini itiraf etti ve parlamentodan özür diledi.

Dışişleri Bakanı David Miliband, ABD'nin Guantanamo Üssü'ne terör şüphelisi taşıyan iki uçağının İngiltere'nin Hint Okyanusu'nda üs olarak kullandığı Diego Garcia adasında yakıt ikmali yaptığını söyledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı, bu uçuşlarda Guantanamo'ya taşınan iki kişinin İngiliz vatandaşı olmadığını ve İngiltere'de yaşamadıklarını söyledi. Miliband, bu kişilerden birinin Guantanamo'da tutuklandığını, diğerinin ise serbest bırakıldığını belirtti.

Miliband, ABD yetkililerinin son zamanlara kadar bu uçuşlar hakkında kendilerine bilgi vermediğini ileri sürdü. Olayın bu kadar geç bildirilmesinden duyulan hayal kırıklığı, ABD'li yetkililere de iletildi.

İngiliz hükümeti daha önce İngiltere'nin bu tür uçuşlara karıştığını gösterecek bilgiye sahip olmadığını ileri sürüyordu. Miliband, daha önce reddettikleri iddianın doğru çıkmasından ötürü üzgün olduklarını vurguladı.

Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA de, iki uçağının İngiliz topraklarına indiğini kabul etti. CIA Başkanı Michael Hayden, teşkilat çalışanları için yayımladığı mesajda, iki uçağın Hint Okyanusu'ndaki İngiliz toprağı Diego Garcia'ya yakıt ikmali için indiğini doğruladı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?