İngiltere'den İsrail'e itidal çağrısı

İngiltere'den kanlı İsrail saldırısına yönelik yapılan ilk açıklamada Tel Aviv'den itidalli davranması ve ambargonun kalkması istendi

İngiltere'den İsrail'e itidal çağrısı

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, "İsrail'in itidalli davranması ve uluslararası yükümlülükleri doğrultusunda hareket etmesi gerektiğini" söyledi.

Hague yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısında hayatını kaybedenlerden dolayı duyduğu üzüntüyü ifade ederek şunları kaydetti:

"Büyükelçiliğimiz, İsrail hükümetiyle acil irtibat halinde. Daha fazla bilgi ve İngiliz vatandaşlarına acil olarak ulaşmayı talep ediyoruz.

Gazze'ye bu yolla girilmemesi gerektiğini çeşitli riskler nedeniyle sürekli tavsiye ediyoruz. Ancak aynı zamanda, İsrail'in itidal içinde ve uluslararası yükümlülükleri doğrultusunda hareket etmesine açık bir ihtiyaç var."

Olayın nedenlerini, özellikle de ölüm ve yaralanmaların önlenmesi konusunda yeterli şeyin yapılıp yapılmadığını tespit etmenin önemli olacağını ifade eden Hague, şöyle devam etti:

"Bu olay, Gazze'ye girişe yönelik kısıtlamaların kaldırılmasının gerekliliğini göstermiştir. Gazze'nin yardımlara kapatılması kabul edilemezdir ve amaca zararı dokunmaktadır. Uluslararası toplumun bu trajediye, Gazze krizine acil bir şekilde kalıcı bir çözüm getirmekten daha iyi bir tepkisi olamaz."

Hague ayrıca, İsrail hükümetine Gazze'ye yardım için geçişlerin açılması çağrısında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2010, 15:30
banner53
YORUM EKLE

banner39