İngiltere'den itiraf: Irak işgali hataydı

İngiltere İşçi Partisi lider adayları İngiltere'nin Irak'ta işgalci olarak bulunmalarının hata olduğunu söyledi.

İngiltere'den itiraf: Irak işgali hataydı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere'de muhalefetteki İşçi Partisi'nin yeni liderliği için adaylığını koyan Ed Miliband ve Ed Balls, Irak'ın 2003 yılında işgal edilmesini kınayarak, "İşçi Partisi'nin Irak savaşı nedeniyle İngiliz halkının güvenini kaybettiğini" söylediler.

6 Mayısta yapılan genel seçim sonucu 13 yıl aradan sonra muhalefet partisi olan İşçi Partisi'nin liderlik koltuğu henüz boş. Eski Başbakan Gordon Brown'dan boşalan İşçi Partisi genel başkanlığı görevini vekaleten Genel Başkan Yardımcısı Harriet Harman yürütüyor. Yeni lider için ise İşçi Partili milletvekilleri adaylıklarını açıklamayı sürdürüyor.

İşçi Partisi hükümetinin Eğitim Bakanı Ed Balls, bu hafta parti liderliği için aday olduğunu açıklarken, 2003 yılında ABD ile birlikte Irak'ı işgal eden ülkesinin bu işgalden dolayı ağır bir bedel ödediğini ve Irak'ı işgal kararının hata olduğunu söyledi.

İngiltere'nin eski Dışişleri Bakanı David Miliband'in erkek kardeşi, eski hükümetin Enerji Bakanı Ed Miliband ise bugün Guardian gazetesinde yer alan demecinde, "kitle imha silahları konusunda yeterli araştırma yapılmadan Irak'ın işgal edildiğini" söyledi.

Miliband ayrıca, Irak'ı işgalin İngiliz halkının İşçi Partisi'ne güvenini sarstığını ifade etti. İşçi Partisinin eski liderleri Gordon Brown ve Tony Blair, Irak savaşına gitme kararıyla ilgili sıklıkla eleştirilmiş, ülkedeki "Irak soruşturmasında" yer alarak ifade vermişlerdi.

Irak soruşturmasında ifade veren bir diğer isim, eski Dışişleri Bakanı David Miliband de İşçi Partisi liderliğine aday. Partinin yeni genel başkanı 25 Eylül 2010'da belli olacak.
 

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2010, 16:24
banner53
YORUM EKLE

banner39