banner39

İngiltere'de Adalet Skandalı

İngiltere’de yayımlanan The Times gazetesi, yurt dışında hüküm giyen vatandaşların sabıka kayıtlarının son 6 yıldır polisin bilgisayar sistemine işlenmediğini öne sürdü.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İngiltere'de Adalet Skandalı

Gazete, sırf bu ihmal ve hata yüzünden, ciddi suçlar işlemiş en az 500 kişinin ülkelerine dönerken sabıkasız muamelesi gördüklerini iddia etti.

Haberde, bu kişilerin, son 6 yıldır yaşanan ihmaller yüzünden sabıkasız göründükleri için, işledikleri suçlar nedeniyle çalışmamaları gereken işlere girdikleri ileri sürüldü.

Bu kişiler arasında, yurt dışında tecavüz, sübyancılık, cinsel taciz gibi suçlarla yargılanıp hüküm giyip, İngiltere’ye döndükten sonra çocuklarla ilgili işlerde çalışanların da bulunduğunu yazan gazete, İngiltere İçişleri Bakanlığının yurt dışında suç işleyenlerle ilgili izleri takip etmekte son derece yetersiz kaldığını öne sürdü.

Normalde yurt dışından gelen suçlulara ilişkin dosyaların ulusal polis veri bankasına konulması gerektiğini, ancak özellikle son 6 yıllık bilgilerin sisteme dahil edilmediğini yazan gazete, durumdan haberdar edilen İçişleri Bakanı John Reid’in hemen soruşturma başlattığına dikkat çekti.

Gazete, bakanın sorunun nasıl çözüleceği konusunda bilgi almak üzere üst düzey polis yetkililerini yarın toplantıya çağırdığını da belirtti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?