banner39

İngiltere'nin 2.Dünya Savaşı borcu

İngiltere, İkinci Dünya Savaşı'nda kalan borçlarının son taksidini borçlu bulunduğu ülkelere bugün ödedi. Son taksitler en çok borçlu olunan ülkelere...

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İngiltere'nin 2.Dünya Savaşı borcu

Savaşın sona ermesi ardından Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'yla yapılan anlaşma uyarınca sağlanan malî yardımlar, İngiltere'nin yeniden inşasına yardımcı olmuştu.

Bugün öğleden sonra, İngiltere Merkez Bankası, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'ya iki elektronik banka havalesi göndererek İkinci Dünya Savaşı'ndan kalma borçların son taksiti de ödemiş oldu.

Savaş döneminde yapılan anlaşmalar çerçevesinde Amerika Birleşik Devletleri İngiltere'ye oldukça büyük miktarda ihtiyaç malzemesi göndermekteydi.

Ancak 1945 yılında, yapılan bu yardımın kesilmesi ardından Washington yönetimi, yeni bir anlaşma yaparak, İngiltere'ye dört milyar dolarlık bir borç vermeyi kabul etti. Bu para, savaşın açtığı yaraları kapatma ve savaş ardından ülkenin yeniden yapılanmasını sağlamak üzere kullanıldı.

Anlaşma uyarınca, bu borç, 1950 yılından itibaren, yüzde iki faiziyle birlikte 50 taksitte ödenecekti. Ancak İngiltere, sonuncusu 1976 yılında olmak üzere altı taksiti, ülkedeki ekonomik durumu gerekçe göstererek erteledi.

Bugün ödenen toplam 100 milyon dolarlık son taksitlerle, İkinci Dünya Savaşı'ndan kalma borçları kapatılmış oldu.

BBC

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?