banner39

'İngiltere'nin AB desteği sağlam'

İngiliz hükümeti ve parlamentosunun Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği konusunda desteklerinin sağlam olduğu bidirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'İngiltere'nin AB desteği sağlam'

İngiltere Avam Kamarası Başkanı Jack Straw, İngiliz hükümeti ve parlamentosunun Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine destek konusunda son derece sağlam bir duruş sergilemeyi sürdürdüğünü söyledi.


Straw, İşçi Partisi'nin Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kuzey Enfield bölgesinin milletvekili olan göçten sorumlu İçişleri Bakan Yardımcısı Joan Ryan'ın Türk toplumunun ileri gelenleriyle bir araya gelmek üzere parlamentoda düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB üyeliğine ilk başvurusunu 1960'lı yıllarda yaptığını hatırlatan ve Gümrük Birliği üyeliği sürecine dikkat çekerek, Türkiye'nin her zaman batının ve Avrupa'nın yakın bir müttefiki durumunda bulunduğunu, NATO'nun güçlü bir üyesi olduğunu ve soğuk savaş yıllarında önemli bir cephe görevi üstlendiğini söyledi.

Avrupa Birliği'nin bir değerler bütünü olduğunu ve Türkiye'nin de özellikle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde son 4-5 yılda önemli bir reform sürecini başarıyla gerçekleştirerek bu değerler bütünüyle entegrasyonda önemli mesafeler katettiğini belirten Straw, KKTC'ye uygulanan izolasyonlar konusuna da değindi.

Straw, adanın iki kesiminde yapılan referandumların ardından AB tarafından alınan izolasyonların kaldırılması kararına dikkat çekerken, KKTC'ye yönelik izolasyonun kaldırılmasının mümkün olamadığına işaret etti. Straw, bu konuda KKTC halkının yaşadığı hayal kırıklığını paylaştıklarını belirtirken, İngiltere hükümetinin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne uygulanan izolasyonların kaldırılması için elinden geleni yapmayı sürdüreceğini de vurguladı.
 
AA
 

banner53
Yorumlar (0)
17
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?