İngiltere'nin El Kaide ile görüşmesi gündemde

İngiltere'nin El Kaide ile masaya oturup görüşmesini savunan ikinci bir üst düzey İngiliz bürokrat daha ortaya çıktı

İngiltere'nin El Kaide ile görüşmesi gündemde

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kuzey İrlanda Polis Teşkilatı Şefi Sir Hugh Orde, İngiltere'nin süre gelen şiddetin sona erdirilmesine ilişkin olarak El Kaide ile masaya oturabileceğini öne sürdü.

Orde, Guardian gazetesine yaptığı açıklamada, El Kaide ile görüşmenin "düşünülemez" olmadığını, ancak çok iyi bir zamanlama gerektirdiğini savundu.

Orde, İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu (IRA) ile 30 yıl süren mücadelenin kendisine sadece polisiye tedbirlerle terörizmin yenilemeyeceğini öğrettiğini de ifade etti.

Orde, bir yandan terörizmle ilişkili kişilere karşı ağır cezalar uygulanmasına devam edilmesi gerektiğini de belirtirken, ancak böyle ağır cezalar içeren yasaların uygulanmasıyla terör örgütü mensuplarının masaya getirilebileceğini söyledi.

IRA mensuplarının da şiddetin asla sonuç getirmeyeceğini anladıktan sonra "pragmatist bir yaklaşımla" masaya oturmaya razı olduğunu belirten Orde, 2004 yılında Sinn Fein lideri Gerry Adams ile yaptıkları toplantıyı hatırlatırken, bu toplantının bir zamanların düşmanlarının nasıl barışın ortakları haline gelebileceğinin örneği olduğunu savundu.

Geçen şubat ayında da Downing sokağındaki başbakanlık konutunun eski danışmanlarından Jonathan Powell, benzeri bir çıkış yapmış ve günün birinde El Kaide ile görüşmenin gerekli olabileceğini belirtmişti.

Ancak Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili hemen açıklama yapmış ve amaçlarına şiddet yoluyla ulaşmaya çalışan hiçbir grupla görüşülmeyeceğini kesin bir dille vurgulamıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2008, 13:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER