banner39

İngiltere'nin SBS sınavına öğretmen boykotu

Aynen Türkiye'deki gibi İngiliz öğrencilerin lise öncesi girmek zorunda olduğu sınav, öğretmenlerin kararıyla tehlikeye girdi.

Arşiv 17.04.2010, 12:46 17.04.2010, 12:50
İngiltere'nin SBS sınavına öğretmen boykotu


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İngiltere'de 11-12 yaşlarındaki ilköğretim öğrencileri için liseye girmeden önce yapılan ve çocukların gelecekteki eğitim hayatlarını belirleyici nitelikte olan SAT sınavlarına sonunda öğretmenler de isyan etti.

Ülkenin en büyük öğretmen sendikası Ulusal Öğretmenler Birliği üyeleri, sendikanın 112 yıllık tarihinde ikinci defa bir eylem kararına imza attı, Mayıs ayında yapılacak sınavın boykot edilmesini istedi.

600 binden fazla öğrencinin katılacağı ülke çapındaki testi tehlikeye sokan bu kararın arkasında, Türkiye'de de öğretmenlerin eleştirilerine neden olan sorunlar bulunuyor.
İngiliz öğretmenler, sistemin tamamen test çözmeye odaklandığı, gerçek bir eğitim verilemediğini söylüyor.

sinav-cocuk-okul.jpg

Öğrencilerine SAT sınavında başarılı olmaları için devamlı testler verdiklerini, testlerde başarılı olamayan öğrencilerin ve okulların "aşağılandığını" kaydeden öğretmenler, büyük stres yaratan bu sistemin değişmesini talep ediyor.

İngiltere'deki öğretmenlerin yüzde 80'inin bağlı olduğu sendika yönetimi, önümüzdeki hafta bir araya gelerek boykotun uygulanıp uygulanmayacağına karar verecek.

Aylardır bu sınav için çalışan öğrenciler ve ailelerini yeni bir sıkıntıyla karşı karşıya bırakan bu durum, İngiliz eğitim sistemini bir kez daha tartışmaya açtı.

Sendikalar öğrencilerin başarısının ve yeteneklerinin en iyi öğretmenler tarafından değerlendirilebileceğini savunurken, hükümet ulusal bir sınav sisteminin "daha adil" olduğunu iddia ediyor.

Birkaç hafta kalan ulusal testin boykot edilmesinin "sorumsuzca" olduğunu savunanlar arasında bile, tüm eğitimin bir kaç saatte ölçülmesine karşı olanlar var.
Öte yandan, İngiltere'deki öğrenciler yakın zamanda bu testten kurtulacak gibi görünmüyor.

6 Mayıs'taki seçimler için yarışan üç parti de, ilköğretim öğrencilerinin girdiği bu testlerin devamından yana..

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?