banner15

İngiltere'nin Terör Yasası Yanlış ve Tehlikeli

Merkezi İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), İngiliz hükümetinin hazırladığı Terörle Mücadele Yasa Tasarısını" yanlış tasarlanmış, tehlikeli bir yasa" sözleriyle sert şekilde eleştirdi

İngiltere'nin Terör Yasası Yanlış ve Tehlikeli

İngiliz gazetesi The Independent'de yer alan habere göre, merkezi Londra'da bulunan Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), İngiltere'nin hazırladığı Terörle Mücadele Yasa Tasarısını "yanlış tasarlanmış ve tehlikeli" olarak adlandırdı.
Uluslararası bir insan hakları kuruluşu olan Amnesty International, İngiltere Başbakanı Tony Blair'in direktifleriyle hazırlanan söz konusu yasa tasarısının, polisin tutuklama gücünü artıracağını bildirdi. Blair hükümetine karşı harekete geçen örgüt, tasarıyla 'yargı bağımsızlığının ve kanunların hakimiyetinin' saldırıya uğrayacağını açıkladı. Yeni Terörle Mücadele Yasa Tasarısı, Polise şüphelileri yargı önüne çıkarmadan 90 gün boyunca hapsetme hakkı da veriyor. Örgütün açıklamasında, "ABD'nin 2001'de terörizmle mücadele ilan ettiği günden beri İngiltere yönetimi, insan haklarına, yargının bağımsızlığına ve kanunların üstünlüğüne karşı süregelen bir saldırı başlatmıştır" ifadeleri kullanıldı.
Yeni yasa tasarısıyla, özgürlüklerin kısıtlanmasının, düşünce ve ifade hürriyetinin kontrol altına alınmasının, sivil toplum kuruluşlarına baskı uygulanmasının, keyfi tutuklamaların önünün açılmasının ve adil yargılanmanın ortadan kaldırılmasının amaçlandığı belirtildi. Tasarıda 'terörizm' tanımının oldukça "genel, muğlak ve öznel" olduğu da ifade edildi.
Geçtiğimiz Haziran'da Londra'daki terör eylemlerinin ardından hazırlanmasına karar verilen Terörle Mücadele Yasa Tasarısı'nın, İngiltere'nin uymakla yükümlü olduğu yurtiçindeki ve uluslararası insan hakları kanunlarına aykırı olduğu belirtilirken, tasarının yasalaşması halinde çok ciddi insan hakları ihlallerinin ortaya çıkacağı ifade edildi.
Terörizm yasa tasarısının Çarşamba gününden itibaren görüşülmeye başlandığı Avam Kamarası'nda şiddetli muhalefet ile karşılaştığı ayrıca kıdemli yargıçlar, avukatlar ve sivil toplum kuruluşlarınca kınandığı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48