banner39

İngiltere'ye girişte 'göç vergisi' ödenecek

İngiltere, ülkeye giden göçmenlerden "göç vergisi" almayı kararlaştırırken, bu yolda yılda 250 milyon sterlin gelir bekliyor.

Arşiv 20.02.2008, 11:35 20.02.2008, 13:44
İngiltere'ye girişte 'göç vergisi' ödenecek


İngiltere'ye göç eden kişilerden ülkeye gelişlerinde göç vergisi alınacağı ve bu paranın eğitim ve sağlık hizmetleri için kullanılacağı bildirildi.

Göçmen sayısındaki hızlı artışla kalitesi giderek düşen eğitim ve sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi amacıyla hazırlanan planın, belediyelerin merkezi hükümete yaptıkları kaynak baskısı sonucu ortaya çıktığı belirtildi.

Devlete daha fazla mali yük olacağı düşünülen, örneğin sağlık hizmetlerinden daha çok yararlanacağı varsayılan yaşlı göçmenlerin daha yüksek vergi ödemesinin öngörüldüğü planda, hastanelere fazla işi düşmeyecek ya da okutacak çocuğu olmayan gençlerin vergi oranlarının daha düşük tutulacağı ifade edildi.

Uzmanlar, söz konusu verginin vize ücretinin yüzde 10'u civarında olacağını ve bunun da eğitim ve sağlık hizmetlerine ek yatırım yapılmasını sağlayacak fon oluşturmaya yetmeyeceğini savunuyor. 6 aylık vize ücretinin 200 sterlin olduğunu, göç vergisinin de 20 sterlin civarında olabileceğini belirten uzmanlar, başka yollar bulunması gerektiğini kaydediyor.

Hükümetin ise bu yolla yılda 15 milyon sterlin ek gelir elde etmeyi planladığı belirtiliyor. Belediyelerin eğitim ve sağlık ihtiyaçları için talep ettikleri kaynağın ise yılda en az 250 milyon sterlin olduğu ifade ediliyor.

Kaynak: AA

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?