İnguşetya halk kurultayında şok iddialar

İnguş temsilciler rüşvetten şikayet etti, Osetya`nın İnguş halka karşı soykırım yaptığı iddia edildi

Arşiv 03.02.2009, 14:12 03.02.2009, 14:12
İnguşetya halk kurultayında şok iddialar

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Nazran'da yapılan İnguşetya halk kurultayına katılan 362 delege arasında sivil toplum örgütü temsilcileri ve yurt dışında faaliyet gösteren diasporanın üyeleri de bulunmaktaydı.

Açılış konuşmasını devlet başkanı Yunus-bek Yevkurov yaptığı kurultaya "rüşvet" sorunu damgasını vurdu. İnguşetya`nın temel sorununun rüşvet ve yolsuzluk olduğunu belirten Yevkurov, "Memurlar herkesten rüşvet alıyor. Öyle bir düzen kurmuşlar ki kardeş kardeşe rüşvet vermek zorunda kalıyor. Allah'a dua ediyorum ki beni bu marazdan korusun," ifadelerini kullandı.

İş adamı Magomed Malsagov ise memurları hırsızlıkla suçladı ve onların her iş adamından rüşvet talep ettiklerini öne sürdü.

Kurultayda öne çıkan bir diğer sıcak tartışma ise 1944 yılında Stalin tarafından Kuzey Osetya'ya verilen bir İnguş kenti etrafında yaşandı. Delegeler kentin tekrar İnguşetya'ya geri verilmesini talep ederken, bir delege Kuzey Osetya liderlerini İnguşlara karşı soykırım yapmakla suçladı.

Konuyla ilgili sert tartışmalara müdahale eden devlet başkanı Yevkurov ise, komşularıyla tartışma çıkarmanın taraftarı olmadığını ve barış içinde yaşamak istediklerini belirtti.

Yevkurov, Çeçenistan ile birleşmek istemediklerini ve İnguşetya'nın bağımsız olarak gelişmesi için çalışacaklarını belirtti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?