banner15

İnguşetya'da Auşev'in akrabaları da öldürülüyor

İnguşetya'da cinayete kurban giden Auşev'in akrabalarına suikastler düzenlenmeye başlandı.

İnguşetya'da Auşev'in akrabaları da öldürülüyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İnguşetya’da öldürülen muhalif lider Makşarip Auşev’in bir akrabasına daha saldırı düzenlendi. Auşev’in kendisi 2009 yılının Ekim ayının sonunda öldürülmüştü. Auşev'in ölümünden sonra akrabalarına karşı saldırılar düzenlenmeye başladı.

Aralık ayının ortalarında Auşev'in eşi Fatima Janiyeva, annesi ve iki erkek kardeşi ile beraber aracın içerisinde uzaktan kumandalı bomba ile patlatıldı. Birkaç gün sonra Janiyeva’nın dört akrabası Petersburg’ta “kayboldu”. Soruşturmayı yürüten emniyet yetkilileri akrabalarının da hayatta olmadıklarını düşünüyor.

Rus gazetesi Vremya Novostey’in haberine göre 30 Ocak tarihinde akşam saatlerinde Auşev’in bir akrabası daha öldürüldü. Ruslan Dobriyev kimliği belirsiz kişiler tarafından otomotik silahlardan açılan ateş sonucunda hayatını kaybetti. Gazetenin iddiasına göre birileri Auşev’e karşı kan davası yürütüyor ve Auşev'in akrabalarını sırayla katlediyor. Ancak hukuk savunucularının iddiasına göre ise bu kan davası değildir ve Auşev’in akrabaları Rus istihbarat birimlerinin çalışanları tarafından öldürülüyor.

Auşev’ın hanımının amcası – Barakat ismi ile biliniyordu - direnişçilerin safında Ruslara karşı savaşmış ve 2008 yılının Eylül ayında özel bir askeri operasyon sonucunda öldürülmüştü.

Barakat operasyon sırasında üç özel tim askerini ve operasyona başkanlık eden İnguşetya FSB’nin başkan yardımcısı albay Aleksandr Nogoviçın’ı da öldürmüştü. Hukuk savunucuları Rus istihbarat birimlerinin sürekli direnişçilerin ailelerini yönelik saldırılar düzenlediğini iddia ediyor.

İnguş muhalafet liderlerinden Magomed Hazbiyev de bu konuya deyinmekte. Auşev “inguşetya.ru” adlı muhalif sitenin sahibi ve sitenin öldürülen genel yayın yönetmeni Magomed Yevloyev’in yakınlarından birisiydi.

Yevloyev de 2008 yılının Ağustos ayında polis tarafından öldürülmüştü. Auşev Yevloyev’in öldürülmesinden sonra siteyi kendisi yönetmiş fakat Yunus bek Yevkurov’un başkanlığa gelmesinden sonra muhalif siyaseti bırakmış ve ticari faaliyete başlamıştı.
 

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2010, 07:12
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48