banner15

İnguşetya'da bakan öldürüldü

Aylardır ölümsüz, suikastsiz gün geçirmeyen, devlet başkanı bile vurulan İnguşetya'da bugün de bir bakan öldürüldü.

İnguşetya'da bakan öldürüldü

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kuzey Kafkasya artık büyük patlamanın bir adım gerisinde duruyor. Aylardır, bombasız, suikastsiz bir gün geçirilmeyen İnguşetya'da, bugün İmar bakanı öldürüldü. Rusçu hükümetin İmar Bakanı Ruslan Amerkhanov, sabah saatlerinde, kimliği belirsiz kişilerce açılan ateş sonucu olay yerinde can verdi.

Ajansların haberlerine göre, İnguş yetkililer, ölümden direnişi sorumlu tuttular. İnguşetya'da  anti - Rus direniş, günden güne büyüyor. Bir zamanlar dağlarda sadece onlarla ifade edilen direnişçiler, Rus yanlısı hükümetlerin ve Rus polisinin, dindarlara yaptıkları baskılar sonucu, çok büyük miktarlara ulaşmış durumda. Rusya, halkın direnişe kaymasanı önlemek için geçtiğimiz aylarda bir hamle gerçekleştirmiş ve İnguşetya devlet başkanı ve eski KGB görevlisi Murat Zyazikov'u görevden almış, yerine daha ılımlı olarak tanınan eski bir subay Yunus Yevkurov'u tayin etmişti. Ama, Yevkurov da, 22 Haziran'da bombalı bir saldırıya uğramış, ağır yaralanmış ve bir buçuk ay boyunca hastanede tedavi görmüş ve dün koltuk değnekleriyle taburcu olmuştu.

Direnişin giderek güçlendiği Kuzey Kafkasya'da, dün Dağıstan'da bir gazeteci öldürülürken, önceki gün de Çeçenistan'da bir insan hakları savunucusu ile eşi Ramzan Kadirov'un adamları tarafından kaçırılırak öldürülmüştü.

Bölgeyi iyi bilen kaynaklar, baskının, Ruslara nefreti ve dolayısıyla direnişi arttırdığını, direnişin ise daha büyük baskılar getirdiğini ve bölgenin giderek yeniden bir şiddet sarmalı içine gireceğini düşünüyorlar.

ilgili haberler:

Putin politikasının İnguşetya halkası koptu

Rusya K. Kafkasya'da kontrolü kaybetti

Ruslar da Rusya'nın K. Kafkasya politikasından şikayetçi

Direnişe kuşatma: Artan şiddet, saldırgan diplomasi – 1

Direnişe kuşatma: Artan şiddet, saldırgan diplomasi – 2

Malaşenko: İslam gözardı edilerek Kafkasya yönetilemez

Molla Kadirov, Vahhabizm ve direniş ideolojisi

İnguşetya'da 12 direnişçi katledildi

Dağıstan'ın Rusçu içişleri bakanı öldürüldü

Dağıstan'da neler oluyor?

 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2009, 14:01
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35