banner39

İnguşetya'nın rüşvet savaşında ilk kayıp

İnguş lider Yevkurov rüşvetle mücadeleye destek vermeyen İbrahim Toçiyev'i görevden aldı

Arşiv 07.04.2009, 13:50 07.04.2009, 17:27
İnguşetya'nın rüşvet savaşında ilk kayıp

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İnguşetya devlet başkanı Yunus-bek Yevkurov başkanlık idari biriminin başkanı İbrahim Toçiyev'in görevine son verdi. Dört ay gibi kısa bir süre görevde kalabilen Toçiyev' in başkanın rüşvet aleyhinde yürüttüğü programa karşı geldiği için koltuğundan olduğu iddia edildi. Yevkurov zengin memurların kendi istekleri ile işten ayrılmalarını istemiş, idari kadrolarda bu yolla temizlik yapma yoluna gitmişti.

Toçiyev, İnguşetya'da devlet başkanı değiştikten iki hafta sonra, 13 Kasım 2008'de göreve gelmişti. Aynı gün başbakan da değişmiş ve Raşid Gaysanov bu göreve atanmıştı. Bu atamalardan son İngurşetya'da birçok insan eski devlet başkanı Ruslan Auşev'in de göreve getirilebileceğini öne sürdü. Çünkü hem Toçiyev hem de Gaysanov Auşev'in başkanlık döneminde üst düzey görevde bulunmuş ve onun kadrosu olarak biliniyordu. Ancak beklenen olmadı.

Toçiyev görevden ayrıldıktan sonra kendi isteği ile görevi bıraktığını açıkladı ve Yevkurov ile arasında bir sorun olduğu iddialarını yalanladı.
Ancak gözlemciler Toçiyev'in yeni rüşvetle savaş programına getirdiği eleştirler nedeniyle görevden alındığına inanıyor. Yeni program, hem hukukçular hem de Toçiyev tarafından adaletsiz ve demokrasiye aykırı bir yaklaşım olarak değerlendiriliyordu.

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?