banner15

'İnşaat ve otomotiv sektörü gelecek vaat ediyor'

Avrasya Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Başkanı Başaran ekonomik krizde gelecek vaat eden sektörleri açıkladı

'İnşaat ve otomotiv sektörü gelecek vaat ediyor'

 

Fahri Sarrafoğlu / Dünya Bülteni

Avrasya Sanayici ve İşadamları Derneği (ASİAD) Genel Başkanı Ömer Faruk Başaran  Dünya Bülteni'ne 2009 yılını değerlendirip, 2010 yılındaki ekonomik öngörülerini söyledi.

Sizce 2010 da öne çıkacak sektörler hangisidir? Hangi sektörler daha cazip?

ASİAD olarak; 2010 yılında öne çıkacak sektörler arasında inşaatın öncelikli olacağını düşünüyoruz. Otomotiv sektöründe de canlanma bekliyoruz. Geçtiğimiz yıl “2009’un Değerlendirilmesi ve 2010’dan Beklentiler” başlığı ile yaptığımız geleneksel anketimizde de üyelerimizin görüş ve düşüncelerinin bu doğrultuda olduğunu görmek mümkündür. İnşaat ve otomotiv sektörlerinin yanı sıra, ankette turizm, gıda, enerji, kimya ve madencilik sektörlerinin öne çıktığını görmekteyiz.  
 

Türkiye'nin 2010'daki durumu hakkında ne düşünüyorsunuz? Krizin etkisi yavaş  yavaş da olsa dağılıyor diyebilir miyiz?

Evet, 2010 yılında krizin etkisi yavaş yavaş ortadan kalkacağını düşünüyoruz. 2010 yılının ekonomimize pozitif etkisi olacağı, başta üyelerimiz olmak üzere bütün iş dünyasının ortak temennisidir ve bu temenninin gerçekleşeceğine dair sinyalleri yavaş yavaş almaya başladık. ASİAD olarak bizler, 2010 yılında, her şey yolunda gittiği sürece, büyümenin yüzde 5’in üzerinde gerçekleşmesini bekliyoruz.

İŞ DÜNYASI KRİZDEN DERS ÇIKARDI 

Firmalar epey kriz gördü  ama sizce iş dünyası bu krizlerden gereken dersi çıkardılar mı?

Çıkardıklarını düşünüyorum. İş dünyası olarak, Türkiye’de yıllardır krizlerle boğuşmaya alıştık. Krizle nasıl mücadele edebileceğimizi öğrendik. Hükümetin de kriz karşısında sergilemiş olduğu dik duruşun, bunda payının büyük olduğuna inanıyorum. 
 

Merkez Bankası'nın duruşunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Merkez Bankası’nın elbette bağımsız bir çalışma yapısı var. Merkez Bankası, zaman zaman hükümetlerle ters düşüyor gibi görünse de, Türkiye’nin bugün gelmiş olduğu nokta itibariyle Merkez Bankası’nı başarılı görüyoruz. Merkez Bankası, Avrupa’nın en başarılı merkez bankalarından biridir.  
 

Kurların bu şekilde devam etmesi reel sektörü  zor durumda bırakacağını düşünüyor musunuz?

Kurların bu şekilde devam etmesi, hattı zatında düşmesi durumunda, reel sektörün çok büyük ve ciddi sıkıntı aşaması söz konusu olabilir. Kurlar 2010 yılında en azından mevcut seviyesini korumalıdır, aksi halde büyük sıkıntı yaşanacaktır.

KOBİ  MENKUL KIYMETLER BORSASI KURULSUN 

İMKB'de halka açılan firma sayısına bakarsak oldukça düşük sizce ne yapılmalı da halka açık şirket sayısı artmalı?

Biz ASİAD olarak, uzun zamandır  çeşitli yayın organlarında da söz ettiğimiz üzere, İMKB’de halka açık firma sayısının artması için “KOBİ Menkul Kıymetler Borsası” kurulmasını ve bu borsa aracılığıyla KOBİ’lerin, fazla bürokrasiye takılmadan halka açılabilmelerini arzu ediyoruz ve bunu gerekli görüyoruz. 
 

Yurtdışındaki işçilerin hâlâ atıl duran dövizleri var…  Holdinglerden gözleri korktuğu için sanki hâlâ yastık altında bekliyor. Bunun için somut öneriler neler olabilir ki, Türkiye'ye gelsin?

Geçmişte yaşanan holding fiyaskoları ve çok sayıda holdingzedenin olması, yurtdışındaki işçilerimizin paralarının Türkiye’ye çekilmesi konusunda büyük bir problemi beraberinde getiriyor. Sütten ağzı yanan gurbetçilerimizin artık yoğurdu da üfleyerek yediğini düşünürsek, yastık altındaki paranın çözülebilmesinin, ancak gayrimenkul sektörü içinde değerlendirilmesine bağlı olduğunu düşünüyorum. Hükümetimiz, TOKİ vb. projelerde, yurtdışında yaşayan gurbetçilerimize yönelik farklı kampanyalar düzenleyerek bu atıl paraları Türkiye’de gayrimenkul yatırımlarına kanalize edebilir. Böylece yurtdışındaki paralarımızın ülkeye girişi sağlanmış olur. 
 

Yabancı sermayenin Türkiye’ye ilgisini nasıl yorumluyorsunuz?

Yabancı sermayenin Türkiye’ye ilgisi en üst seviyede devam etmektedir. Krizle birlikte her ne kadar yabancı sermaye girişi biraz azaldı ise de, ülkemizin önümüzdeki dönemde de yabancı sermayenin gözde merkezlerinden biri olacağını düşünüyorum.
 

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2010, 18:17
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48