banner39

İnsan Hakları İhlalleri Sürüyor

Uluslararası İnsan Hakları Örgütü Human Rigts Watch, Almanya’dan dünyadaki insan hakları ihlallerinin azaltılması için yardım bekliyor. Çalışmalarını tamamen bağışlarla yürüten Human Rigts Wacth geçen haftalarda Berlin’de bir büro açtı. Çin insan hakları

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İnsan Hakları İhlalleri Sürüyor

İnsan hakları savunucuları Almanya ve yeni kurulacak hükümetten çok şey bekliyor. Rusya ve Çin gibi yoğun insan hakları ihlallerinin yaşandığı ülkelere eleştirinin dozunun artması gibi. 1978 yılında ABD’nde kurulan örgütün Başkan Yardımcısı Caroll Bogert, özellikle Çeçenistan’da durumun vahim olduğunu belirtiyor. Çeçenistan’da savaşın devam ettiğini ve hala kaybetmelerin önünün alınamadığını belirten Bogert, “Bu bölgede kaybedilenlerin sayısı dünyanın hiçbir yerinde olmadığı kadar fazla. Çeçenistan’da iskence, tecavüz ve kaybetmeler günlük olaylardan sayılıyor” diyor.

Rusya'nın neden olduğu ihlaller

Berlin’deki büronun yöneticisi Marianne Heuwagen da Rusya’dan kaynaklanan insan hakları ihlallerinin ağırlığına dikkat çekiyor. Başbakan Gerhard Schröder’in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile dostluğunu gözeterek bu konuda eleştiri yapmaması insan hakları savunucuları tarafından her zaman eleştiriliyor. Ama tek sorun Rusya ve Çeçenistan değil. Almanya’ya dünyanın diğer bölgelerinde de sorumluluklarını yerine getirmediği suçlaması yapılıyor. Afgangistan’da NATO komutasındaki operasyona katılan Alman askerleri insan hakları ihlallerini önleyemiyor. Marianne Heuwagen, Almanya’nın savaş bölgelerindeki insan hakları ihlallerinin önlenmesi ve Cenevre sözleşmesine uyulması için yardımcı olmasını talep ediyor.

Amerikan yönetimine eleştiri

Human Rights Wacth Afganistan’da terörle mücadelenin başını çeken ABD’ne de ağır eleştiriler yöneltiyor. İnsan hakları savunucuları, Amerikan askerlerinin Irak’taki tutuklulara yaptıkları işkencenin benzerinin Afganistan’da da uygulandığını belirtiyor. Human Rigths Wacth’ın dikkatle izlediği bir başka ülke ise Çin. Başkan Yardımcısı Caroll Bogert, Çin’de haberleşme özgürlüğü ve internet kullanımına getirilen kısıtlamalara dikkat çekiyor. Çin’deki yaklaşık 100 milyon internet kullanıcısının 60 kadırının tutuklu olduğunu belirten Bogert, batılı ülkelerle bilgi alışverişinde bulunmanın yetkililer tarafından ülkenin bütünlüğüne ve rejime yönelik tehdit olarak değerlendirildiğini, söylüyor.

Almanya'da düzelme

Human rigts Watch’un son yıllık raporunda Almanya’daki insan hakları ihlalleri üzerine bir şey bulunmuyor. Ancak on yıl öncesi raporda; Almanya’da yabancı düşmanlığına bağlı insan hakları ihlalleri konu edilmişti.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?