banner15

İnsan Hakları Örgütü'nden İsrail'e 'saldırı rehberi'

İsmi: İnsan Hakları İzleme Örgütü; Görevi: İsrail'in Filistinliler'i nasıl katledebileceğine dair rehber yayınlamak!

İnsan Hakları Örgütü'nden İsrail'e 'saldırı rehberi'


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün yayınladığı 31 sayfalık "Gazze Roketleri" raporu, skandal ifadelerin yer aldığı bir "saldırı rehberi" olarak nitelendi.

İsrail'e Filistinliler'i nasıl öldürmesinin daha doğru olacağı konusunda 'öneriler'in yer aldığı raporda, Filistinli sivillere saldırmadan önce, "saldırıdan önce hedef bölgeye çok daha fazla uyarıda bulunmak ve saldırının zamanlamasını açıklamak daha olumlu bir etki bırakacaktır" ifadesi kullanıldı.

'İnsan Hakları' İzleme Örgütü, İsrail'e açıkça "haber verdikten sonra vurursan yasal olur" demeye getirdi.

İsrail ordusu ise rapordan duyulan memnuniyeti dile getirerek, bundan sonra daha etkili uyarıların yapılacağını açıkladı!

Hamas'ın İsrail'e attığı roketler için ise "savaş suçu" ifadesini kullanan raporu hazırlayan örgüt yöneticisi Iain Levine, İsrail'in bombalamadan önce uçaklardan attığı 'uyarı' notlarını kullanmayan Hamas'ı savaş suçlusu ilan etti.

İsrail'in saldırılarında daha fazla insan öldürdüğünü, yerleşim yerlerini yıktığını kabul eden rapor, yine de Hamas'ın haber vermeden attığı roketlerin daha ciddi bir suç olduğuna hükmetti.

İsrail'e yapılan tek eleştiri ise, 22 gün süren Gazze saldırısı sırasında atılan uyarıların yeterince "spesifik" olmamasıydı.

Gazze'deki Hamas hükümeti ise "önyargılı" olarak nitelediği rapor hakkında fazla yorum yapmaya gerek olmadığını söylemekle yetindi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2009, 18:02
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35