banner39

İnsan-hayvan karışımı canlıya İngiliz onayı

İngiltere, insan-hayvan hücrelerinden oluşan embriyolar üretilmesine imkan sağlayan yasayı onayladı.

Arşiv 20.05.2008, 12:24 20.05.2008, 14:35
İnsan-hayvan karışımı canlıya İngiliz onayı


İngiltere'de Avam Kamarası, tıbbi araştırmalar için insan-hayvan hücrelerinden oluşan embriyolar üretilmesine imkan sağlayan yasayı onayladı.
İnsan Üremesi ve Embriyo Araştırmaları yasalarında son 20 yılda yapılan en büyük değişiklikle ilgili yasa, Avam Kamarasında 176'ya karşı 336 oyla kabul edildi.

Özellikle Katolik üyeler dini inançları nedeniyle değişikliğe şiddetle karşı çıkarken, kabinenin Katolik üyeleri Ruth Kelly, Des Browne ve Paul Murphy de yasa değişikliğine karşı oy kullandı.

İşçi Partisi lideri ve Başbakan Gordon Brown ile Muhafazakar Parti lideri David Cameron ise kansere, Parkinson ve Alzheimer'e çare oluşturabilecek melez embriyolar üretilmesine imkan sağlayan yasayı desteklemesi için gruplarına çağrıda bulundu ve kendileri de bu yönde oy kullandı.

Yasanın kabulüyle bilim adamlarının insan-hayvan hücrelerinden oluşan embriyolar üretmesi, bunların 14 gün kadar korunup içlerinden kök hücrelerinin alınması, bu hücrelerin de hastalıkların tedavisinde kullanılması mümkün olabilecek.

Yasa, melez embriyoların kadın ya da hayvan rahmine yerleştirilmesini ise yasaklıyor. Yasaya karşı çıkanlar ise bu yasaklamaların yeterli olmayacağını, yasanın tamamen ortadan kaldırılması gerektiğini savunuyor.

Katolik Kilisesi, melez embriyoların araştırma amacıyla üretilip kullanılmasına şiddetle karşı çıkmış ve yaşamla böyle oynanmasının ahlaki olmadığını açıklamıştı.

Kaynak: Ajanslar

 


 

banner53
Yorumlar (3)
mevacicek 13 yıl önce
gerek yoktu kendilerine aynada bakmaları yeterdi
muzaffer serdengeçti 13 yıl önce
Bence yanlış bir uygulama. Çünkü böyle şeyler ufak tavizlerle başlar sonra gerisi gelir zaten. 20-30 yıl sonra bir Dünya savaşı çıksa ortalıkta Yarı aygır-yarı insan canlıları veya zekası artırılmış diğer canlıları görmemiz büyük ihtimal. elbette bunları ancak İsrail gibi bir terör devleti arzulayabilir. Nedeni de gayet basit;Sadizmi hissederek ve hissettirerek yaşamak için!
Mehmet Köseler 13 yıl önce
bir zamanlar calar saate de gavur icadi ve seytan isi denildigini biliyoruz.Anlasilmamis,yararlari ve kullanis amaclari bilinmeyen her sey baslangicta korku ve endise yaratir.Ama Islamiyet in Katolik inancindan daha da acikgörüslü ve ilerici oldugunu düsünüyorum.Veya bir zamanlar bu öyleydi.Neden tekrar olmasin?
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?