banner39

İnsan tükürüğü uyuşturuyor!

İnsan tükürüğünde deneylerde kullanılan morfinden çok daha güçlü bir ağrı kesici maddesine rastladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İnsan tükürüğü uyuşturuyor!
Araştırmacılar, insan tükürüğünde deneylerde kullanılan morfinden çok daha güçlü bir ağrı kesici maddesine rastladı. Opiorfin adlı maddenin insanlar üzerinde kullanımı araştırılacak.
İnsan vücudu, dertleri için çarelerini de birlikte barındırıyor. Fransız bilim insanları, insan tükürüğünde bulunan ve ‘opiorfin’ adını verdikleri maddenin morfin bazlı ağrı kesicilere göre çok daha etkili. Paris’te bulunan Pasteur Institute (Pastör Enstitüsü) uzmanları, insanda doğal olarak bulunan ‘opiorfin’ molekülünün tükürük dışında beyin veya kanda da olacabileceğini tahmin ediyor. Opiorfin’in salgılanma koşulları araştırılacak.

Pasteur Institute uzmanları, genetiği insana yüzde 99 oranında benzeyen fareler üzerinde deney yaparken ağrı kesici fonksiyonu olan bir molekülün farkına vardı, insanlar üzerinde de deney yapılarak opiorfin denen aynı molekülün varlığı saptandı. Fareler üzerinde yapılan deneyde, 1 miligram opiorfinin uyuşturucu etkisinin, kilogram başına 3 ila 6 milligram’lık morfine eşit olduğu tespit edildi. Opiorfin, kimyasal bazlı ve fiziksel ağrılara karşı morfinden daha etkili çıktı.İNSANLAR ÜZERİNDE KULLANIMI ARAŞTIRILACAK

Araştırmayı yürüten Catherine Rougeot, ‘oporfin’in nasıl üretildiğinin henüz gizemini koruduğunu, insandaki başka dokularda da bulunmasının insanlarda kullanımını mümkün kılabileceğini vurguluyor. Rougeot ve ekibi şimdi opiorfin ve bu maddeyi üreten molekülü mercek altına alıyor, bu sayede bu doğal ağrı kesicinin üretilmesi mümkün olabilecek, zira böyle bir ağrı kesicinin çok önemli getirileri olabilir.

Bu araştırma Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanmıştır.

Kaynak: NTV

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?