banner15

İnsanlık Düşmanlarına Nobel Ödülü

İsveç Bilimler Akademisi’nin dün verdiği 2005 İktisat Ödülü, kuruma gölge düşürdü. Ödül, İsrailli-Amerikalı siyonist Robert Aumann ile Amerikalı Thomas Schelling’e verildi. "Tevrat’ta şifre arayan" Aumann, aynı zamanda Filistin halkının yok edilmesini s

İnsanlık Düşmanlarına Nobel Ödülü

Dünya barışına katkıda bulunmak amacıyla kurulan Nobel Vakfı’nın, Uluslararası İnsan Hakları Günü’nde verdiği iktisat ödülleri, hak ve özgürlüklerin nasıl pervasızca çiğnendiğini çarpıcı bir biçimde gözler önüne serdi. 2005 Nobel İktisat Ödülü, dün sahiplerini buldu. Ödül, “Oyun Teorisi”ni geliştiren İsrailli-Amerikalı siyonist matematikçi Robert Aumann ile, Vietnam işgalinin mimarlarından olan ABD’li Thomas Schelling’e verildi.

 
Filistin’in yok edilmesini istiyor
 
Filistin’in işgal ve ilhakını destekleyen Robert Aumann, “Büyük İsrail” savunucusu bir siyonist olarak, Filistin halkının sürülmesini veya imha edilmesini istiyor. Aslında Aumann’ın “bilim adamı” kimliği oldukça kuşkulu. Çünkü kendisinin “Oyun Teorisi”ne katkısı, Oyun Teorisi’nin Tevrat’ın okunmasına uygulanmasından ibaret. Özellikle de, ölmüş kocanın mirasının üç dul karısı arasında nasıl paylaştırılacağına dair acımasız bir ikilemin çözümü meselesinde. Siyonist Aumann, aynı zamanda Tevrat’taki “gizli şifreler” hakkındaki çalışmalarıyla tanınıyor. Kısacası, harf ve rakamlarda “keramet” arayan bir şahsiyet. Kendisi, “Güçlü Bir İsrail İçin Profesörler” adlı şeriatçı bir örgütün de kurucu üyelerinden.
 
Silahlanma sevdalısı
 
ABD’li neomuhafazakârların yakın dostu olan Thomas Schelling ise, insanlık düşmanı görüşlerini geçen hafta tüm dünyaya duyurmaktan çekinmedi. Schelling, dünya barışının ancak “daha fazla silahlanma” ile sağlanabileceğini belirtti.
“Düşünce kuruluşu” RAND ile yıllarca çalışan Thomas Schelling, Soğuk Savaş’ın beyni olarak bilinen Paul Nitze ile, “Karanlıklar Prensi” olarak bilinen Richard Perle gibilerinin yakın çevresinde yer alıyor.
Schelling, “barışa” en önemli katkısını Vietnam Savaşı sırasında yaptı. “Oyun Teorisi”nden hareketle; Vietnamlıları pes etmeye zorlayacak bir şekilde, provokasyonlara alan açılmasını önerdi. Buna göre, ülkeye giderek artan şiddette bombardımanlar düzenlenmeliydi. İlk bombardıman, 2-24 Mart 1965 tarihleri arasında düzenlendi. Vietnam halkının iradesi kırılamayınca, diğer saldırılar geldi.
Altı milyon ton bombanın ardından, Schelling’in “bilimsel” önerileri, 2 milyon cana mal olmuştu.
İki gerici iktisatçı, Nobel ödülünün yanı sıra, 300 milyon dolarlık para ödülünü de paylaşacak.
 
Büyük tepki
 
Aumann ve Schelling’in iktisat ödülüne layık görülmesi, birçok ülkedeki bilim çevrelerinde tepki yanattı. İki iktisatçıyı “savaş kışkırtıcısı” olmakla suçlayan bilimciler, İsveç Bilimler Akademisi’ni “kararını tekrar düşünmeye” çağırdılar. Söz konusu çağrının altında; çoğu Amerikalı, İsrailli ve Avrupalı 1000’den fazla tanınmış ismin imzası bulunuyor. Mektupta, Aumann ve Schelling’in ödül alması “rezillik” olarak nitelendirildi.
Savaş karşıtı bilimci ve aydınların mektubunda, “Savaş ve işgal kırtıcısı birçok düşünce kuruluşunun etkin üyesi olan Aumann, ‘Büyük İsrail’ hayalleri ile yaşayan bir bilimadamıdır. Aumann’ın, düşünce ve teorileri işgalin genişletilmesine ve Filistinliler’in daha fazla baskı altına alınmasına hizmet etmektedir. Schelling ise, en az Filistin işgali kadar kanlı ve yasadışı olan Vietnam işgalinin mimarıdır. Schelling’in teorileri, milyonlarca masumun ölmesine ve halen devam eden ölümcül sonuçlara neden olmuştur. Ödüle layık görülen bu insanların ikisi de, yaptıklarıyla ne insanlığa ne de barışa hiçbir katkı sağlamadıkları gibi, kan, vahşet ve işgallerin ‘bilimsel teori’ diye lanse edilmesine çanak tutmuşlardır” deniliyor.
Bilimciler dışında, yüzlerce savaş karşıtı, iktisatçı, akademisyen ve politikacı tarafından imzalanan mektupta, Arap ülkeleri de dahil olmak üzere 50 ülkeden tanınmış isimlerin imzası bulunuyor.
 
Oyun Teorisi’ne ‘yaratıcı’ katkılar!
 
İhtilaflı durumlarda karar alma sürecini açıklamaya çalışan matematiğe dayalı bir analiz yöntemi olan “Oyun Teorisi”nin pratik alanı, gayeleri farklı iki veya daha çok sayıda karar merciinin, aynı bilgilere sahip oldukları bir ortamda nasıl en yararlı hareket tarzını seçeceklerini açıklıyor. Savaş, çatışma ve ticaret görüşmelerini satranç gibi algılayan Oyun Teorisi, taraflardan birinin birden fazla seçeneği olduğunu ve diğerinin de her seçeneğe farklı reaksiyon gösterme potansiyeli bulunduğunu ileri sürüyor. Teoriye göre, taraflardan birinin attığı adım, diğeri tarafından başka bir hamleyle karşılandığından bir dizi yeni olasılık doğuyor. Bu da, mevcut durumun ve yaratacağı sonuçların öngörülmesi için matematiksel analizleri zorunlu kılıyor.
Aumann, “teori”yi Filistin sorununa şu sözlerle uygulamıştı: “İsrail’in Gazze’den geri çeklimesini ele alalım. Bu, atılabilecek en kötü adımdı. Kötü bir adım, çünkü; bu karşı tarafa ‘Eğer siz bizim kaldıramayacağımız kadar bir baskı uygularsanız, biz bu baskının sonucunda lehinize adımlar atabiliriz’ mesajı verdi. Geri çekilme, teorik açıdan ve verdiği mesajlar bakımından tam bir felaket.”
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48