banner15

İnsanoğlunun kullandığı ilk harita bulundu-FOTO

İnsanoğlunun kullandığı ilk haritanının İspanya'da bulunduğu öne sürüldü.

İnsanoğlunun kullandığı ilk harita bulundu-FOTODünya Bülteni / Haber Merkezi

Bilimadamları insanoğlunun yolunu bulmak için çizdiği ilk haritayı bulduklarını öne sürdüler. Biliminsanları 15 yıl önce buldukları kalıntıları inceledikten sonra bu yıl kararlarını verdiler. İspanya'da bulunan haritaya İngiltere'den bazı bilimadamları itiraz etti.

The New Scientist dergisinde yer alan habere göre, İspanya'daki bir kazı sırasında bir taşın üstüne çizilmiş olarak bulunup gün ışığına çıkarılan haritanın 13 bin 600 yıl önce yaşayan Magdalenalı avcılara ait olduğu düşünülüyor.Zaragoza Üniversitesi'den Pilar Utrilla yönetimdeki ekibin 1994 yılında taşı bulduğu fakat ancak 15 yıl sonra çözümleyebildiği açıklandı.

Haritada belirgin bir şekilde görülen nehir yanındaki gölcük ve çalılık yer alıyor. Ayrıca haritada geyik ve dağ keçisi çizimleri bulunuyor. Bütün bu çizimlerin mağaranın o zamanki çevresini tasvir eden avcıların kullandığı bir plan olduğu da varsayımlardan biri.

Harita, eski zamanlarda vampir ve orman perilerinin yaşadığına inanılan Abauntz Lamizulo mağarasında bulundu. Mağara karanlık çağda yaşayan avcılar için oldukça stratejik konumda bulunuyor ve hayvanların otlandığı kanyonu aşağıdan görüyor.

Çizimler dolambaçlı nehrin geldiği yükseltiden başlayıp bir başka nehirle birleştiği iki dağ arasındaki vadiye kadar devam ediyor ve keçi sürüleri bu dağların eteklerinde beslenirken avcılar tarafından avlandığı varsayılıyor. Bu bölgede Abauntz mağarasının bulunduğu yer olarak işaretlenmiş.

Bilinen ilk şehir haritası M.Ö 600 yılında Babil şehrini gösteren kilden bir çizimdi ve Kuzey Irak'ta bulunmuştu.


Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2009, 17:34
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35