banner15

İnternet gazetecileri de hapiste

2006’da dünya çapında 134 gazetecinin hapiste bulunduğunu, bunlar arasında 49’unun da internet gazetecisi olduğunu açıklandı.

İnternet gazetecileri de hapiste

Gazetecileri Koruma Komitesi, 2006’da dünya çapında 134 gazetecinin hapiste bulunduğunu, bunlar arasında 49’unun da internet gazetecisi olduğunu açıkladı.

New York merkezli Gazetecileri Koruma Komitesi’nin raporuna göre, dünyada hapishanelerde tutuklu bulunan gazetecilerin 3’te biri internette yayınladıklardı yazılarından dolayı hüküm giydi. İnternet geleneksel yazılı basın mecralarından sonra, ikinci sırada yer alıyor. Gazetecileri Koruma Komitesi Direktörü Joel Simon, baskıcı rejimlerin internetin özgürlükçü yapısını farkettiklerini ve çok daha sıkı kontrol altına almaya başladıklarını ifade etti.

İnternet gazetecilerine hapis cezası veren sadece Çin ve İran gibi otoriter rejimler değil. ABD’de de video blog yazarı Joshua Wolf, G-8 Zirvesi protestoları ile ilgili kayıtlarını jüriye açmadığı için hapis cezası almıştı. Çin’de de Shi Tao, 1989 Tiananmen Meydanı gösterilerini destekleyen metinler yayınladığı için 10 yıl hapis cezası almıştı.

İNTERNET GAZETECİLERİ İKİNCİ SIRADA

Gazetecileri Koruma Komitesi’nin raporuna göre, 1 Aralık 2006 itibariyle dünya çapında 134 gazeteci hapiste. Bunların 67’si yazılı medya, 49’u internet, 8’i televizyon, yine 8’i de radyo muhabiri ve 2’si belgesel yapımcısı.

ÇİN BAŞTA GELİYOR

Çin’de 31 gazeteci demir parmaklıkların arkasında, bunların 19’u internet yayıncısı. Küba 24 gazeteci ile ikinci sırada. ABD de 3 gazeteciyi hapis cezası verdi. Son olarak da, İranlı internet gazetecisi Muctaba Saminejad, kişisel blogunda İran’ın dini lideri Ali Hamaney’in aleyhinde konuştuğu için 2 hapis cezasına çarptırıldı.

Kaynak: NTV

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48