banner15

İnternet haberciliğinin yüz akları

Önce Vatan Gazetesinin yazarı Suat Köçer İnternet Haberciliği alanında ilkeli yayıncılık yapan dunyabulteni.net ve haber7.com sitelerine köşesinde geniş yer verdi.

İnternet haberciliğinin yüz akları

Koçer, yazısında şunları ifade etti:

Her ne kadar birilerine göre ‘Deccal’ ya da ‘kıyametin alametlerinden biri olsa da, internetin günümüz dünyası için vazgeçilmez bir iletişim aracı olduğu su götürmez bir gerçek. Henüz unutmadığımız yakın bir geçmişe kadar, resmi kurumların, kelli felli şirketlerin kayıt tutmak ve ticari işlerini yürütmek amacıyla kullandığı bilgisayar ve internet, bugün en az bir mutfak gereci kadar evimizin vazgeçilmezlerinden biri haline geldi. Kimileri sonu gelmeyen muhabbetleri, kimi gerçek hayatında bulamadığı duygusal ilişkileri, kimi de dünyanın en büyük bilgi hazinelerini ayağına getirdiği için faydalanıyor internetten. İnternetin ülkemize getirdiği en büyük yeniliklerden biri de, hiç kuşkusuz her geçen gün yaygınlaşan internet haberciliği ve bu haber ağıyla birlikte sayıları hızla artan internet haber siteleri.

Evinde veya işyerinde internet bağlantısı bulunanların her gün mutlaka onlarca kez ‘tıkladığı bu siteler, yazılı basının sunamadığı sayısız avantajları da kullanıcılarının hizmetine sunuyor. Her biri farklı formatlarda olan bu haber portalları içerikleri, nitelikleri ve neden oldukları tartışmalarla ülke gündeminin en üst sıralarından hiç düşmüyor. Bu haftaki yazımda, bu siteler arasında en popüler olanlarından ikisini, www.haber7.com ve www.dünyabulteni.net’i konuşmak istiyorum.

Ülkemizdeki haber portallarının taşıdığı belki de en büyük dezavantaj, oluşturulan haber ve bilgi kirliliği olsa gerek. Zira her gün bir yenisi eklenen bu sitelerde, dış haberlerden güncel ülke gündemine, sağlıktan modaya, kültür sanattan ekonomiye kadar, birçok alanda istemediğiniz kadar malumat bulabiliyorsunuz. Üstelik ‘son dakika’ sistemi ile gelişmeleri an be an okuyucularına sunabiliyorlar. İşte bu noktada, Haber7’com’un diğer sitelere nazaran çok daha düşük düzeyde haber kirliliği oluşturduğunu düşünüyorum.

TV ekranlarında alışagelen magazin haberlerini, uçuk kaçık asparagas bilgileri ve nevi şahsına münhasır gelişmeleri Haber7’com’da görmek oldukça zor. Her ne kadar daha önce hiçbir şekilde yer almayan bu tür konular, özellikle son zamanlarda seyrek de olsa görülür hale geldiyse de, Haber7’com bu konudaki hassasiyetini henüz ciddi anlamda aşındırmış değil.

Yazılı basının ‘dedikodu yuvası’ olarak adlandırdığı internet siteleri, haberleri ve köşe yazarları aracılığıyla, bu ithamı pek de haksız çıkarmayacak uygulamalara imza atıyor. Maliyeti son derece düşük olan bu popüler haber ortamlarında, gözünüze kestirdiğiniz herhangi bir kişi, kurum veya kuruluşa ‘serbest atış’ yapma olanakları yaratıyor. Mevcut portallar da bu fırsatı kaçırmadan, hedefe aldıkları ismi hesapsız bir şekilde karalamaktan geri durmuyor. İşte Haber7.com’un ikinci önemli özelliği de bu noktada gösteriyor kendisini. Zira gerek yazılı ve gerekse görsel basında alışık olduğumuz bu karalama, iftira ve en hafif anlamıyla ‘maniple etme, çarpıtma’ geleneği, Haber7’com’da neredeyse hiç rastlayamayacağımız bir görüntü. Gerek haberler ve gerekse yorumlar, mümkün olduğunca objektif bir bakışçısıyla geçiyor mutfaktan.

Haber7.com’da her renkten, görüşten seslere rastlamak mümkün. Sitenin içeriğinde yer alan haber-yorumlar, konuk köşe yazıları ve özellikle okuyucu yorumları bunun en açık göstergesi olsa gerek.

Diğer bir önemli site olan www.dunyabulteni.net de, tıpkı Haber7.com’da olduğu gibi, nitelikli haber alma imkânı sunuyor okuyucularına. Öyle sanıyorum ki, dış haberler alanına mahsus olan tek haber portalı olma özelliğini de taşıyan bu sitede, dünyanın birçok farklı coğrafyasında meydana gelen olaylar, derinlikli yorumlarıyla birlikte sanal ortama taşınıyor. Site, çeşitli ülkelerde bulunan muhabirleri, son dakika haberleri, dünyanın seçkin ajanslarından, yayın organlarından yaptığı çevirileri ile okuyucularına büyük bir haber hizmeti sunuyor. Yine dünyanın önde gelen bazı mütefekkirleri de bu siteye özel makaleler yazıyor.

Dünyabulteni.net’in gerek ülke içinden ve gerekse yurt dışından çok zengin bir okuyucu kitlesi var. Öyle ki, birçok Arap ülkesinde ve komşu ülkelerde büyük bir ilgiyle okunduğunu, editöre gelen mesajlardan anlamak zor değil. Üstelik 3 dilde yayın yapan sitenin, 5 dilde yayın yapmak için çalışmalarını bitirmek üzere olduğu notunu da kesinlikle sizlerle paylaşmalıyım.

Peki, bu iki sitenin bu kadar olumlu yönü var da, hiç mi yanlışı veya eksiği yok? Eksiklik beşerin mayasında var. O ayrı bir konu. Ancak yanlış olduğunu düşündüğüm bazı uygulamalara da değinmeden geçmek istemiyorum. İki gözlemim Haber7 için;

Birincisi; Magazin ve çer-çöp gelişmelerin yoğun olduğu portallardan kaçan okuyucular, sığındıkları Haber7’de son zamanlarda sık sık Sibel’li, Ebru’lu, haberler okumaya başladılar. Okuyucuların bu konuda yoğun şikâyetleri var. Okunma sayısı, nitelikli ve ciddi haberlerle artışta olan Haber7.com, bu eleştirileri mutlaka dikkate almalı. İkincisi; yayınlanan haberlerde genel bir yüzeysellik var. Yayın organlarından ve haber ajanslarından gelişmeleri olduğu gibi yayınlayan Haber7.com, kendisine özgü yorumları arttırmalı ve özellikle de haber-yorum içerikli tarza mutlaka geniş yer vermeli.

www.dunyabülteni.net’e gelince; Sitenin, yeni bir yüze ihtiyacı olduğunu belirten okuyucu eleştirilerini dikkate alıp, çok yakında yeni bir görünüm ile yayına devam edeceğini ilk ağızdan duydum. Fakat önemli bir eleştiriyi de, Dünya Bülteni’ne yöneltmekte fayda görüyorum. Sitede haber ve yazılara yapılan okuyucu yorumları neredeyse yok denecek kadar az. Site, çok okunduğu halde, okuyucular haber ve makalelere yorum yapmıyor. Editörler, mutlaka bu konuya yönelik çalışmalar yapmalı diye düşünüyorum.

Son söz olarak da, internet haberciliği alanında takdire şayan yayın yapan bu iki haber portalı’nın editörlerini ayrı ayrı kutluyorum. Ne diyelim, darısı diğerlerinin başına…

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48