banner39

İnternet, reklamda dergileri geçecek

Türkiye'nin reklam sektörü 4,1 milyar YTL büyüklüğe ulaşırken, yakında internetteki reklam hacminin dergileri geçeceği açıklandı.

Arşiv 25.03.2008, 12:29 25.03.2008, 15:54
İnternet, reklamda dergileri geçecek

 

Reklamcılar Derneği Başkanı Cem Topçuoğlu, internette reklamın hızla arttığına işaret ederek, "3-4 yılda internetin reklamdan aldığı payda sinema radyo ve hatta dergileri geçecek" dedi.

Reklamcılar Derneği tarafından açıklanan verilere göre, 2007'de internette sadece doğrudan verilen reklamların payı sektörün yüzde 1,56'sına ulaştı. Bu rakama mobil reklamlar ve arama motoruna verilen reklamlar dâhil değil.

Topçuoğlu, Reklamcılar Derneği medya paylaşım toplantısında yaptığı konuşmada, 2007 yılında reklam verenlerin toplam medya yatırımının 3 milyar 308 milyon YTL civarında olduğunu, buna reklam ajanslarının komisyon ve reklam yapım ücreti de eklendiğinde reklam pastasının 4 milyar 135 milyon YTL'ye ulaştığını kaydetti. 2007'de 20 büyüyen reklam sektörünün geçen 6 yılda ortalama yıllık büyümesi yüzde 25 oldu.

Reklam verilen mecralarda televizyon yüzde 53,4'le ilk sıradaki yerini korurken onu yüzde 30,4'le gazete izledi.

Telekom pastayı büyüttü
2007'de televizyona verilen reklamların bütçesi yüzde 22 artarken, açıkhava reklamlarındaki büyüme yüzde 47 oldu. Aynı oran basında ise yüzde 8 olarak kaydedildi.

Geçen yıl reklam veren sektörler arasında finans, iletişim, inşaat, perakende, içecek ve ev temizliğinin öne çıktığına işaret eden Topçuoğlu, iletişimde Vodafone'un tekrar 'güçlü olarak' pazara girdiğini ve Türk Telekom'un harcamalarının etkisinin yüksek olduğunu, tekstil ve otomotivde az da olsa düşüş görüldüğünü kaydetti.

Bu yıl sektörde yüzde 15–18 arasında bir büyüme gerçekleşebileceğini belirten Topçuoğlu, haziran ayında yapılacak Avrupa Futbol Şampiyonası ve ağustos ayındaki olimpiyatlar dolayısıyla pazarda hareketlilik yaşanabileceğini vurguladı.

Molu: Reklam harcamaları GSMH'nin binde 46'sı
Reklamcılar Derneği ve Reklamcılar Vakfı Genel Müdürü Ayşegül Molu, Romanya'da GSMH'den yüzde 3.65, Slovakya'da yüzde 2 pay alan reklam harcamalarının Türkiye'de ise GSMH'nin yüzde 0.46 olduğunu belirtti.

Bu oranla Türkiye'nin dünyada 31'inci olduğunu belirten Molu reklam harcamalarının yükselmesi gerektiğini belirtti. Molu, reklam harcamalarının belirli bir istikrara kavuştuğu ülkelerde GSMH'de payın yüzde 1 olduğunu belirterek, Romanya ve Slovakya'nın reklam pastasının büyüklüğünün nedenini açıklarken markaların yeni oluştuğu evrelerde yapılan ilk yatırımın yüksek olması gerektiğini söyledi.

Kaynak: Milliyet

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?