banner15

İnternet sitelerine Pulitzer müjdesi

ABD'nin ünlü basın ödülü Pulitzer artık internet sitelerine de verilmeye başlandı

İnternet sitelerine Pulitzer müjdesi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'nin gazetecilik alanındaki en saygın ödülü Pulitzer ödüllerinin bu yılki sahipleri belli oldu. ProPublica adlı online haber sitesi bir ilki başardı. 
 
 ''Pulitzer Gazetecilik, Edebiyat, Drama ve Müzik'' ödülleri, New York'da Columbia Üniversitesi'nin Gazetecilik Okulu'nda yapılan basın toplantısında, Pulitzer ödüllerinin yöneticisi Sig Gissler tarafından açıklandı.

Amerikan Washington Post, gazetecilik dalında 4 ödül birden kazandı. Geçen yıl 5 ödül kazanan New York Times gazetesi ise bu yıl 3 ödül alabildi.

New York Times, aldığı araştırmacı gazetecilik dalındaki ödülü, Ropublica adlı online haber sitesine yardım etmesi dolayısıyla haber sitesiyle paylaştı. Böylece "ProPublica" da ABD'de ilk kez gazetecilik dalında ödüle layık görülen internet üzerinden haber yapan online haber sitesi oldu. Bu yıl pekçok yerel gazete de ödül aldı.

1917 yılından beri bu yana verilen Pulitzer ödülleri, ABD'de gazeteciliğin en seçkin ödülü olarak kabul ediliyor. Bu ödülü kazananlar, ayrıca 10 bin dolarlık para ödülünün de sahibi oluyorlar. Sadece gazetecilikte kamu hizmeti dalında ödül alan gazeteye altın madalya veriliyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2010, 11:35
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35