banner15

İnternet Üzerinde Organ Satışı Yayılıyor

Çağımızın en önemli iletişim aracı internet organ ticaretinde de önemli bir araç haline geldi. Özellikle Çin, Pakistan, Türkiye ve Bangladeş’ten çok sayıda kişi batılıları internet üzerinde organ almak için ikna etmeye çalışıyor.

İnternet Üzerinde Organ Satışı Yayılıyor

Bu ticareti yapanlar sadece kişilerle sınırlı değil. Flaman gazetesi ‘De Volkskrant’ Çin’de iki sağlık enstitüsünün de internet üzerinden, idam edilen Çinli tutukluların kalbi, akciğerleri, karaciğerleri ve böbreklerini satışa çıkardığına dikkat çekiyor. Pekin’de Medical Support Netwerk Center internet sitesi üzerinde Çin’e yapılacak bir yolculuktan sonra bir ay içerisinde yeni bir böbrek elde edilebileceğini duyuruyor. Sitede, satılığa çıkarılan çok sayıda organ bulunuyor. Her birine yüksek miktarda değer biçilmiş. Aralarından en ucuzu böbrek olarak dikkat çekiyor ama bu da 50 bin euro gibi dudak uçuklayıcı bir fiyat şeklinde karşımıza çıkıyor.

Sağlık örgütleri bu ticaretin mahkum edilmesi gerektiğini belirterek, böbrek sorunları yaşayanların bunlardan uzak durması çağrısında bulunuyor. Böbrek sorunları yaşayanlar tarafından kurulan Vlaamse Vereniging voor Nierpatiënten kuruluşu başkanı Alain Baudrez, bu sorundan çok fazla bahsedilmediğine işaret ederek, giderek yaygınlaştığını uyarısında bulunuyor. Özellikle Pakistan ve Bangladeş gibi ülkelerde bu pratiğin yaygın olduğunu söyleyen Baudrez, hastaların bu ticaretten uzak durmasını istiyor.

‘Organ ticareti ahlaki değil’

Baudrez de üç yıl önce tükenen böbreğinin yerine yenisisi nakil etmiş. Baudrez internet üzerinden yapılan organ satışının ahlaki olmadığını söylüyor. Baudrez, eğer Bangladeş’te sağlıklı bir insan böbreği karşılığından yılda kazandığı paranın beş katını bir seferde kazanıyorsa, bu ticaretin olabileceğini anlamak gerektiğine işaret ediyor. Belçika’da organ satışı yasaklı olduğunu belirten Baudrez, ‘’Ama bunun bir de çoşkusal yanı var. Böbrek bekleyen birinin Çin veya Pakistan’a giderek böbrek temin etmesini anlayabiliyorum. Bu bazen bir ölüm veya kalım sorunudur.’’ diyor. Belçika’da 970 kişi bugün yeni bir böbrek bekliyor.

Türkiye’de internet üzerinde organ satışı giderek yaygınlaşıyor. Bu ticarette organ mafyası sorunların başında geliyor. Yoksulluk, işsizlik ve çaresizlik organ satışının yaygınlaşmasında büyük rol oynuyor. Çok sayıda kişi böbrek, karaciğer veya kornealarını 10 ile 150 bin dolar arasında değişen fiyatlarla satıyor. Bu organ satışı internete de bulaşınca sanal ortamda büyük bir organ pazarı oluştu. Sanal ortamlarda organlarını satmak için telefon numaralarını da bırakanlara sıklıkla rastlamak mümkün. İnternet üzerinde yapılan organ ticaretinde organ mafyası da yerini almakta geçikmiyor. İnternet üzerinde açıktan organ satışı yapıldığı veya aracılık yapıldığı şeklinde ilanlar dikkat çekiyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48