banner39

'İnternet yeni gazeteciler oluşturdu'

Le Monde Diplomatique Genel Yayın Yönetmeni Ignacio Ramonet, "internet medyacılığı büyüyor"

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'İnternet yeni gazeteciler oluşturdu'

Medya Özgürlüğü, Bağımsız Gazetecilik, İzleme ve Haber Ağı (BİA²) Projesi kapsamında tarafından düzenlenen "İstanbul Uluslararası Bağımsız Medya Forumu" için İstanbul'a gelmesi beklenen ancak rahatsızlığı nedeniyle İstanbul'a gelemeyen Le Monde Diplomatique (LMD) Genel Yayın Yönetmeni Ignacio Ramonet foruma gönderdiği bir video mesajıyla katıldı.

Inter Press Service (IPS) Genel Yönetmeni Mario Lubetkinile birlikte Forum Giriş Konuşması yapacağı açıklanan Ramonet, gelemeyince Avrupa'da geleneksel medyanın konumunu sarsan modern iletişim olanaklarının etkilerini ve LMD deneyimini forum katılımcılarına Selami Şakiroğlu'nun kayda aldığı bir video mesajıyla anlattı.

"İnternet'in etkisi" ve "haberciliğin geleceği" konuşuldu

Forumda yayımlanan konuşmasında Ramonet, Avrupa'nın büyük kentlerinde İnternet kullanıcıları, İnternet günlükleri (bloglar) ve bedava gazetelerin yaygınlaşmasıyla etkilenmez gözüken gazetelerin ve genel okurun konumunun sarsıldığını ifade etti.

Romonet'nin mesajının yayımlanmasından sonra forumda söz alan IPS Genel Yönetmeni Mario Lubetkin ise, alternatif gazeteciliğin geleceği için çok temel sorulara yanıt bulmak gerektiğini, bu ihtiyaca yönelik tartışmaların üniversitelerden, sanatçılara, medyadan sivil toplum kuruluşlarına kadar her düzlemde tamamlanmasını gerektiğini açıkladı.

Ramonet: Gazeteciliğin tanımı değişti, haber seçimi zorlaştı

Yüksek debili İnternet'in günlük yaşamdaki yerinin artmasıyla dolaşımdaki bilgi ve haberin de olağanüstü şekilde arttığına işaret eden Ramonet, klasik medya izleyenlerinin, günlük yaşamları içerisinde, dolaşımdaki sayısız haberi önemine göre işleme konusunda ciddi zorluklarla karşı karşıya kaldığını, sonuç olarak da bu artan haberlere karşı bir güvensizlik hissettiklerini ifade etti.

Bu faktörlerin tek etkisinin sadece haber alıcısı durumundaki kamuoyunda görülmediğini belirten Ramonet, sürecin gazetecilik tanımını da sarstığını belirterek şöyle aktardı:

"Gazetecilik gibi meslekleri dönüştüren bir süreç yaşıyoruz. Düşünün, herkes cep telefonu ile fotoğraf sağlayabiliyor, blogu olan kişiler gazetecilerle aynı nitelikte haberler yapabiliyorlar. Herkesin gazetecilik yapabildiği bir ortamda gazeteci tanımı da yeni bir tanım arıyor."

LMD, 62 ülkede basılıyor, tirajı 1,5 milyon

Ramonet, aylık LMD gazetesinin, Le Monde gibi büyük sermayeli bir yayın kuruluşunun bir parçası gibi gözükse de, kendine özgü ve kendi gücünü yaratan bir yayın olduklarını, Fransa'da 300 bin satışlı bir gazete olduklarını söyledi.

Derginin 62 ülkede kendi dillerinden yayımlandığını kaydeden Ramonet, Kore ve İran gibi ülkelerde de yayımlanan derginin toplam tirajının 1,5 milyonu bulduğunu belirterek ekledi:

"Bu başarı bir yayılmacı ve emperyalist bir politikanın sonucu ortaya çıkmadı. Gazetenin misyonunun diğer ülkelerden rağbet görmesiyle bu başarı sağlanabildi."

Küreselleşmenin etkisiyle haber ve reklamda çılgınca bir dolaşım yaşandığını aktaran Ramonet, "Yaygın medya izleyicisi haberciliğin güvenilmez olduğunu kanısına kapılıyor. Demokrasilerde sorun var çünkü medyanın durumu da iyi değil" dedi.

LMD gazetesinin geleneksel ve zanaatkar gazeteciliği tercih ettiğini söyleyen Ramonet, dünyanın çeşitli yerlerinden, kimlikleri belli, eleştirel bakış açısıyla kaliteli inceleme ve araştırma yazılarına yer verdiklerini aktardığını, bunun da dünyanın bir çok yerindeki insanların arayışına karşılık geldiğini belirtti.

Lubetkin: Alternatif haberciliğe olan ihtiyaç anlatılmalı

Romonet'nin mesajının yayımlanmasından sonra forumda söz alan IPS Genel Yönetmeni Mario Lubetkin ise, alternatif gazeteciliğin geleceği için çok temel sorulara yanıt bulmak gerektiğini, bu haberciliğin ihtiyacına yönelik tartışmaların üniversitelerden, sanatçılara, medyadan sivil toplum kuruluşlarına kadar her düzlemde tamamlanmasını gerektiğini açıkladı.

İPS Haber Ajansı'nın 1964 yılında 3. dünyanın isyanı çerçevesinde kurulduğuna işaret eden Lubetkin, şu an ise faaliyetlerini bir "dünya isyanı" misyonu çerçevesinde yürüttüğünü ifade ederek, değişen dünya koşullarına değindi.

Lubetkin, İPS Ajansı'nın ayakta kalmasını kurucusu Savio'nun kapasitesinin dışında objektif şartlara borçlu olduğunu, bugün dünyada 500'ü radyo olmak üzere bin medya kuruluşuna hizmet götürdüklerini söyledi.

"Tartışmalıyız, sinerji ve ittifak oluşturmalıyız"

Lubetkin, "İnternet'ten daha iyi hizmet vermek için çabalıyoruz. Çünkü milyonlarca insan farklı şekilde bilgilenmeyi arzu ediyor. Ancak şu da unutulmamalı ki, farklı bilgi istenler arasında İnternet'e erişemeyen dünyanın yüzde 90'ı da var" diye konuştu.

Günümüz şartlarında anaakım medyasının da kendi arayışını sürdürdüğünü söyleyen Lubetkin, alternatif medyanın kendi farklılığını bulmak zorunda olduğunu kaydetti.

Farklı oyunlar arasında da diyalogun mümkün olduğunu belirten Lubetkin, "Misyonumuzda sinerji taramazsak ve ittifak oluşturamazsak hedeflerimize de ulaşamayız" dedi.

İletişim süreçlerindeki hızlı dönüşüme işaret eden Lubetkin, "Yeni uluslararası iletişim düzeni için niçin 70'li yılları daha iyi oynuyoruz? Çünkü artık biz yeni oyuncularız" diyerek sözlerini bitirdi.

 

Kaynak: BİANET

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?