banner39

Internetten dilekçe dönemi başlıyor

TBMM Dilekçe Komisyonu bundan sonra internet üzerinden şikayet ve başvuru alacak.

Arşiv 23.06.2010, 13:27 23.06.2010, 16:37
Internetten dilekçe dönemi başlıyor

TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı Yahya Akman, e-dilekçe programını hayata geçirdiklerini ve bundan sonra internet üzerinden şikayet ve başvuru almaya başlayacaklarını açıkladı.

TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı Akman, Meclis'te basın toplantısı düzenleyerek e-dilekçe programının tanıtımını gerçekleştirdi. Akman, bugün itibariyle e-dilekçe programını tamamladıklarını ve hayata geçirdiklerini ifade ederek, şu ana kadar 5 binin üzerinde dilekçe ve 1 milyon vatandaşın başvurusunu kabul eden komisyonun, bundan sonra internet üzerinden de başvuru alabileceğini açıkladı. Akman, Mernis sisteminden vatandaşlık numarasını girmek suretiyle başvuru yapılabileceğini, komisyonun başvuruyu aldığının ise vatandaşların cep telefonuna kısa mesaj yoluyla iletileceğini söyledi.

Komisyonun kendi iç işleyişinin de internet ortamında süreceğini bildiren Akman, temel amaçlarının komisyona başvurularla ilgili süreleri kısaltmak olduğunu belirtti. 

E-Dilekçe programını hazırlayan Türksat Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Kaplan ise e-devlet kapısından Cumhurbaşkanı'na ve Başbakan'a yazma imkanının yanı sıra TBMM'ye yazma imkanının da doğduğunu açıkladı. Vatandaşın devletle olan bütün iletişimlerini bundan sonra internet yoluyla gerçekleştirebileceklerini ifade eden Kaplan, basın toplantısında kurulan sinevizyondan sistemi de tanıttı. Kaplan, sisteme PTT'lerden alınacak e-devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza ya da TC kimlik kartıyla girilebileceğini anlattı. 

Basın toplantısının sonunda gazetecilerin sorularını cevaplayan Dilekçe Komisyonu Başkanı Akman, bir soru üzerine internet üzerinden iletilecek dilekçelerin doğrudan komisyona geleceğini ve vatandaşların, başvurularıyla ilgili tüm aşamaları takip edebileceklerini açıkladı.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?