banner15

İP: PKK ile kolkola Taksim'e çıkılmaz

İşçi Partisi İstanbul'daki olaylardan DİSK ve Türk-İş'i sorumlu tuttu.

İP: PKK ile kolkola Taksim'e çıkılmaz


İşçi Partisi (İP) Genel Başkan Vekili Mehmet Bedri Gültekin, 1 Mayıs'ta İstanbul'da yaşanan olaylara ilişkin yaptığı değerlendirmede "PKK ile kol kola girerek Taksim'e çıkılmaz" dedi.

"Bütün dünyada 1 Mayıs İşçi Bayramı neşeli ve eğlenceli bir şekilde kutlanırken, DİSK'in organize ettiği 1 Mayıs kutlamaları bölücülere eylem yapma fırsatını doğurdu. İstanbul'un çeşitli noktalarında polisle çatışan bölücü ve provokatör gruplar 1 Mayıs'ı cehenneme çevirdi" diyen İP Genel Başkan Vekili Gültekin, yaşanan çatışmalardan DİSK ve Türk-İş'in sorumlu olduğunu iddia etti. Gültekin, bölücü ve provokatör gruplarla Taksim'de işçi bayramının kutlanmasının ve beraber yürünmesinin işçi haklarına ve 1 Mayıs Bayramına gölge düşürdüğünü de söyledi.

Gültekin, "İşçi sendikaları, bölücülü ve provokatör gruplar ile aralarına bir sınır çekmedikleri müddetçe Taksim'e çıkılmaz, hiçbir emekçi hakkı da savunulamaz. Taksim'e PKK ile kol kola girilerek değil, Türkiye'ye yönelik emperyalist saldırılara karşı direnişin sembolü olan Türk bayrağı ile çıkılır." açıklamasında bulundu. Ayrıca Gültekin, kutlamalar öncesi Türk-İş'in bölünmesi ve bazı sendikaların Taksim'e çıkmaktan vazgeçmesi sonucunda ciddi önderlik zaafının yaşandığını iddia etti. Bu durumun kutlamalara olan katılımı engellediğini de söyleyen Gültekin, 1 Mayıs'ın İstanbul'da daha geniş katılımla kutlanması gerektiğini savundu.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2008, 16:39
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35