banner15

İpek Yolu New York'a uzandı

Tarihin en eski ticaret yollarından biri olan efsanevi İpek Yolu, New York'ta hayat buluyor

İpek Yolu New York'a uzandı


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD'nin New York kentinde bulunan American Museum of Natural History'de düzenlenen bir sergi, ziyaretçilerini İpek Yolu'nu takip ederek M.Ö. 600 ve 1200 yılları arasında Asya ve Orta Doğu'nun antik şehirlerinde tarihi bir yolculuğa çıkarıyor.

Modern dünyanın teknolojik gelişimini şekillendiren tarihi gelişmelere tanıklık eden bu yolculuk, Çin'in eski başkenti Şian'da başlıyor, bir zamanların kültür ve ticaret merkezi Bağdat'ta sona eriyor.

Antik Çin kenti Şian sergide dünyanın ipek üretim merkezi olarak yer alıyor. Ziyaretçiler canlı ipek böceklerini koza örerken izleyip, Tang Hanedanı zamanında kullanılan bir ipek dokuma tezgahı modelini de inceleyebiliyor.

turfan.jpg

Yolculukta ikinci durak Doğu Türkistan'da tarihi bir vaha şehri olan Turfan. İpek Yolu'nun ticaretin can damarı olduğu yıllarda Turfan'daki pazarlarda sergilenen tüy, kürk ve baharatlar bu durakta ziyaretçileri bekliyor.

semerkand.jpg

Üçüncü durak ise Türk medeniyetinin en önemli kentlerinden biri olan Semerkand. Serginin Semerkant bölümünde, antik sanatlar, kağıt üretim teknikleri, cam üfleme sanatı ve antik çağın en güvenli taşıma aracı develer hakkında bilgiler yer alıyor.

bagdat.jpg
Serginin son durağı ise Doğu'nun dünyaya hükmettiği efsanevi çağların ticaret ve kültür merkezi Bağdat. İslam kültürünün ve biliminin zirvede olduğu yıllarda Bağdat'ta toplanan düşünürler, alimler, ve mucitler, dünyanın bilgisini bu şehirde yeniden harmanlarken ziyaretçiler bugünün Bağdat'ı için üzülecek.

deve-ipekyolu.jpg
Tarihi İpek Yolu üzerindeki bu önemli şehirlerde eşsiz bir yolculuk vadeden sergi, American Museum of Natural History'de 15 Ağustos'a kadar ziyaret edilebilir.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2010, 12:20
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48