banner15

İpekçi cinayetinin kilit ismi Türkiye'de

İpekçi cinayetinin kilit isimlerinden Yalçın Özbey'in Türkiye'ye gizli girip çıktığı iddi edildi.

İpekçi cinayetinin kilit ismi Türkiye'de


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Abdi İpekçi cinayetinin ve Papa İkinci John Paul'a yönelik suikast girişiminin kilit adamı olarak nitelenen Yalçın Özbey, 30 yıl sonra sessizce Türkiye'ye geldi.

Yalçın Özbey, bir yakınının düğününe de katıldı. Onu burada bile kimse tanımadı.

Hürriyet gazetesinin iddiasına göre Özbey, bir hafta Malatya'da kaldıktan sonra İstanbul'a kiralık arabayla geri döndü ve İstanbul'da da yakınlarını ziyaret edip, denizyoluyla geçen perşembe günü Türkiye'yi aynı sessizlikle terketti.

SIR ADAM

Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Abdi İpekçi, 1 Şubat 1979'da İstanbul Nişantaşı'nda öldürüldü. Suikast sanığı Mehmet Ali Ağca 11 Temmuz'da yakalandı. 23 Kasım 1979'da İstanbul Kartal Maltepe Askeri Cezaevi'nden kaçırıldı, 28 Nisan 1980'de gıyabında idam cezasına çarptırıldı. 13 Mayıs 1981'de Vatikan'da Papa II. Jean Paul'ü vurdu, yakalandı ve ömür boyu hapse mahkûm oldu. Cezaevindeyken Abdi İpekçi'yi Yalçın Özbey'in öldürdüğünü söyledi. Özbey, Ağca'ya para yardımı yaptığını, cezaevinden kaçırılırken kullanılan otomobilin kendisine ait olduğunu kabul etti ancak suikastı reddetti. İpekçi cinayetinden sonra yurtdışına kaçan Özbey'in Papa II Paul'a yapılan saldırı sırasında Vatikan'da olduğu öne sürüldü. 1993'te Almanya'da uyuşturucuyla yakalandı. Gözaltındayken Türkiye'den giden iki MİT görevlisiyle görüştü. İpekçi davasının görüldüğü İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi bu görüşmenin tutanaklarını istedi ama MİT ses kayıtlarının kaybolduğunu ileri sürdü. 1997'de Almanya'da serbest kalan Özbey aynı yıl bu kez Belçika'da gözaltına alındı. Ancak Belçika'da zamanaşımı süresinin 10 yıl olması nedeniyle serbest bırakıldı. Kırmızı bültenle aranan ve Adalet Bakanlığı tarafından Almanya ve Belçika'dan iade edilmesi talep edilen Özbey, Türkiye'ye gönderilmedi. 1 Şubat 2009'da üzerinden tam 30 yıl geçen ve bir sonuca ulaşmayan İpekçi cinayeti davası zamanaşımına uğradı. Özbey'in yakalama kararı iptal edildi. Özbey elini kolunu sallayarak Türkiye'ye dönebilirdi, öyle de oldu.


Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2009, 15:00
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35