iPhone Blackberry'i tahtından indirecek

iPhone'un özellikle banka çalışanları tarafından tercih edilmesi bu amaçla üretilen BlackBerry'e zor günler yaşatıyor.

iPhone Blackberry'i tahtından indirecek


Başlangıçta kurumsal kullanıcıları için üretilen ancak cep telefonlarında e-posta ve internetin yoğun kullanımıyla yeni modelleri ile iş dünyası dışında daha geniş bir kullanıcı kitlesini hedefleyen BlackBerry popüleritesini kaybetmek üzere. Başta bankacılar olmak üzere iş dünyası BlackBerry'den vazgeçip iPhone kullanmaya başladı.

BlackBerry,  cep telefonunda Microsoft Office belgelerini görüntüleme gibi iş dünyasına yönelik fonksiyonlar bulunuyor. Bu sayede Word, Excel ve PowerPoint dosyaları Word To Go, Sheet To Go ve Slideshow To Go gibi BlackBerry Bold uygulamaları ile açılabiliyor ve görüntülenebiliyor.  Bu özellikleri BlackBerrry'i iş dünyasının en çok tercih ettiği bir ürün haline getirmişti.

Bluetooth, kablosuz ağ, edge ağ tarayıcısı ve dört bant sistemlerini barındıran, flaş bellek tabanlı bir tür cep bilgisayarı, ipod,ortam oynatıcısı, fotoğraf makinesi ile çok fonksiyonlu olarak tasarlanan iPhone ise  dokunmatik ekranı ile  çok sayıda fiziksel algılayıcıyla daha çok günlük kullanım ,çin donatılmış bir ürün.

Buna rağmen iPhone'un özellikle banka çalışanları tarafından  kurumsal iletişim cihazı olarak tercih edilmesi bu amaçla üretilen BlackBerry'e zor günler yaşatıyor.

Bu geçişin en önemli örneği Ünlü İngiliz finans kuruluşu Standard Chartered oldu. Banka, BlackBerry kullanan çalışanlarına şirket ile ilgili telefon ve bilgi hizmetlerinde  iPhone'a geçme seçeneği sundu. Kurumsal e-posta kullanımında BlackBerrry'den iPhone'a geçişin yaklaşık bir ay önce başladığını belirten banka yetkilileri özellikle bankanın Asya ayağındaki 75 bin çalışanın tamamen Apple iPhone'a geçmiş olabileceğini açıkladılar.

HSBC ve Morgan Stanley gibi dünyanın en büyük finans  kurumlarında bankacılara kurumsal iletişim için BlackBerry kullanma zorunluluğu getirilmesinin ardında güvenlik kaygılarının yattığı belirtilerek bu şirketlerdeki geçişin zaman alabileceği söyleniyor.

Şirketlerin kurumsal iletişimde BlackBerry'den vazgeçmesinin üretici firma RIM için kötü bir haber olduğunu ifade eden IT Analisti Lu Chialin, bir hatırlatma da bulunurak şirketlerin bu tür geçişlerden önce test aşaması geçirmeleri gerektiğini belirtti.

RIM Çin Müdürü Gregory Shea'nın "İnsanların her zaman geçiş şansı vardır. Bu Blackberry içinde geçerli " sözüyle özellikle  iş dünyasında iPhone'nun BlackBerry'e üstünlüğünün kabullenmiş oldukları görünüyor.

iPHONE  MU BLACKBERRY Mİ?
Her iki telefonun da kendine göre avantajları ve dezavantajları var. iPhone tasarımı ile öne çıkıyor, Blackberry ise fonksiyonları ile göz dolduruyor.

iPhone kişisel kullanıma uygun bir telefon. Blackberry kurumsal ve şirket için kullanım ya da ofis dışında yoğun olarak telefon kullananlar için ideal.

Blackberry ile gelen e-postanıza düşen postaları doğrudan doğruya rahatlıkla okuyabiliyorsunuz. iPhone'da e-postalarınızı okuyabilmek için bazı özel ayarlar yapmak gerekiyor. iPhone da Blackberry de ortalama kullanım için yeterli fonksiyonlara sahip.

Ofis uygulamaları gibi gelişmiş özellikleri ihtiyaç duyuyorsanız Blackberry daha avantajlı. Günlük kullanım, müzik dinleme, internete girme gibi özellikler için Apple iPhone yeterli.

Kaynak: Gazeteport

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2010, 02:58
banner53
YORUM EKLE

banner39