iPhone üreticisi Çin şirketinde intiharlar sürüyor

Apple'dan Sony'ye kadar sayısız küresel markanın en kritik ürünlerini üreten Foxconn'da 10. işçi de intihar etti

iPhone üreticisi Çin şirketinde intiharlar sürüyor


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Çin'deki Foxconn şirketinde çalışan bir fabrika işçisi daha, yüksek bir binadan aşağı atlayarak öldü. Bu yıl söz konusu şirketin yüksek binalarından atlayarak ölenlerin sayısı 10'a çıktı. İki kişi de ağır yaralandı.

BBC'nin haberine göre, polis henüz bu sonuncu olayın bir intihar olup olmadığını belirtmiyor. Son olay, Foxconn yöneticilerinin çalışanlar üzerindeki başkının hafifletilmesi için işçilere müzik yayını yapmaya başlamasından yalnızca bir gün sonra meydana geldi.

Honhai adıyla da bilinen Tayvan firması, Apple, Hewlett Packard ve Sony gibi şirketlere bilgisayar, bilgisayar oyunları ve cep telefonları üretiyor.

Son olaydan önce Foxconn şirketinin kurucusu, fabrika işçileri üzerinde çok fazla baskı olduğu suçlamalarını reddetmiş; ama bir ay içinde çalışma koşullarının geliştireceğine söz vermişti.

Bazı gözlemciler, şirketin bir intiharlar silsilesiyle karşı karşıya olduğunu düşünüyor ve genç insanlar arasında intihar fikrinin yerleşmesi ardından bunu tersine çevirmenin çok güç olduğunu belirtiyor.

Diğerleriyse şirketin çok büyük boyutlu olduğunu, burada 420 bin kişi çalıştığını ve bu kadar büyük bir işçi nüfusu içinde, intihar gibi görünen bu olayların oranının yadırganmaması gerektğini savunuyor.

Bununla birlikte Foxconn şirketi, bu yılın başlarında 30 kişinin daha yüksek binalardan kendilerini aşağı atmalarının engellendiğini kabul etti.

KAYIP IPHONE İLE BAŞLADI

Geçen yılın Temmuz ayında yaşanan ilk olay, kaybolan bir iPhone prototipi nedeniyle sorgulanan 25 yaşındaki çalışanın, apartmanın tepesinden atlayarak intihar etmesiyle başladı. Olay sonrası başlatılan soruşturmada, intihar eden çalışanın şirket müfettişleri tarafından sorgulandığı, evinin zorla arandığı ve şiddete maruz kaldığı ortaya çıkmıştı.

foxconn-cin.jpg

İntiharların başlıca nedenleri olarak, çalışma koşullarının ağırlığı ile askeri usüllere benzeyen yönetim tarzı gösteriliyor.

Şirketin, mola veren işçilerin rahatlaması için, şarkıcı, dansçı ve fiziksel egzersiz eğitimcilerini işe almaya başlamasının ardında da, işte bu neden yatıyor. Şirket, fabrikada daha fazla sayıda psikiyatr görevlendirileceğini de kaydetti.

Ayrıca 'kötü ruhların kovulması için' Budist rahipler şirkete getiriliyor.

İşçilerin yatakhanelerden aşağı atlamasının önüne geçmek için de üç metre yüksekliğinde tel örgüler inşa ediliyor.

Bu arada Foxconn’un şirket binasının önünde SACOM’a ait bir grup gösterici, Apple ürünlerini ateşe verdi.

Dünyanın en büyük elektronik imalatçısı olan Foxconn'un en büyük fabrikası Çin'in güneyinde bulunuyor. Foxconn fabrikalarında Apple, Sony, HP, Dell, İntel, Motorola, Microsoft ve Nintendo gibi dünyaca ünlü markaların en kritik ürünleri imal ediliyor. Bunların arasında iPad, iPhone, Mac mini, PlasyStation3, Wii ve Xbox gibi en üst düzey teknoloji ürünleri yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2010, 16:01
banner53
YORUM EKLE

banner39