banner39

İpler gerildi, Barak Olmert'in istifasını istedi

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak; Başbakan Ehud Olmert'e ültimatom vererek ya istifa etmesini ya da koalisyondan çekilmesini istedi.

Arşiv 28.05.2008, 10:58 28.05.2008, 15:54
İpler gerildi, Barak Olmert'in istifasını istedi

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak; Başbakan Ehud Olmert'e ültimatom vererek ya istifa etmesini ya da koalisyondan çekilmesini istedi. Barak, Başbakan Ehud Olmert'in hükümeti ve kişisel işlerini aynı zamanda yönetemeyeceğini söyledi.

Barak, Olmert için yapılan son yolsuzluk soruşturması çerçevesinde, dün Olmert'e seçim kampanyalarında para verdiğini yeniden mahkeme huzurunda ifade eden ABD'li Yahudi işadamı Morris Moşe Talansky'nin açıklamaları sonrası, bugün bir basın toplantısı düzenledi. Ehud Barak, toplantıda, Olmert'e devlet yönetiminden hemen çekilmesi çağrısında bulundu. Ehud Barak, "Başbakan Ehud Olmert, hükümeti ve kişisel işlerini aynı anda yürütemez. Başbakan hükümetin günlük yönetiminden, kendisini ayırmalıdır. Çeşitli yollarla bunu yapamaz" şeklinde konuştu.

 

Barak, Benyamin Netanyahu ve Likud'la beraber olağanüstü hal koalisyonu oluşturulmasını da önerdi. Barak, bu kararı danışmanlaryla birlikte aldığını duyurdu.

Ehud Barak, basın toplantısında, "Hükümetten çekilmenin çeşitli yolları var. Bu yollardan birini gerçekleştirebilir. Askıya alma, tatil, istifa veya izne ayrılma. Buna biz karar vermeyeceğiz" ifadesini de kullandı.

Olmert'in istifa etmemesi halinde ne yapacağı sorulduğunda, Barak, "Başbakan mutlaka hareket etmeli. Kadima Partisi de kararlar almalı. Kadima Partisi kendisi değerlendirsin. Yolunu ve liderini seçsin. Eğer onun yerine bir başkası geçerse, onunla birlikte çalışmayı düşünebiliriz. Olmert, İsrail'in karşı karşıya bulunduğu zorluklarla başa çıkamaz. Bunlar Hamas, Hizbullah, Suriye, İran ve kaçırılan askerler ve aynı zamanda kendi işlerini de yürütmek zorunda. İşçi Partisi, Kadima'nın yüzüne kronometre tutmuyor. Fakat ne olacaksa mümkün olduğu kadar hemen olmalı. Ülke istikrarı hak ediyor. Bu sebeple Knesset'te bir hükümetimiz olmalı. Seçimlerden korkmuyorum. Halk karar verecek ve biz kazanacağız" dedi.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?