banner39

Irak 5 yıllık kalkınma planı hazırlıyor

Irak'ın küresel ve bölgesel ekonomilere entegre olabilmesi için 5 yıllık bir kalkınma programı başlatılması planlandığı bildirildi.

Arşiv 06.04.2007, 10:34 06.07.2018, 09:31
Irak 5 yıllık kalkınma planı hazırlıyor

Irak Başbakan Yardımcısı Berham Salih, uluslararası toplumla birlikte, Irak'ı küresel ve bölgesel ekonomilere entegre etmek üzere 5 yıllık bir program başlatmayı planladıklarını söyledi.

Salih, Irak Ortak Vizyon Grubu Başkanı İbrahim Gambari ile görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, 5 yıllık planının siyasi ve ekonomik reformlar için hükümetin gereksinimlerini karşılayacağını belirtti.

Berham Salih, Gambari'nin Irak Başbakanı Nuri El Maliki ve diğer yetkililerle de bir araya geleceğini ve projenin ne zaman başlatılacağına karar verileceğini kaydetti.

Planın son aşamalarında olduklarını belirten Salih, "Bu girişim, yakın bir gelecekte resmen başlayacak. Bay Gambari'nin aramızda olması, Birleşmiş Milletler'in bu projeye verdiği önemin bir göstergesidir" dedi.

Gambari de hala yapılacak çok iş fakat az zaman olduğunu hatırlatarak, bu girişimle Irak halkının hem hükümetin hem de uluslararası toplumunun vaatlerinden yararlanacağını belirtti.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, geçen ay bir uluslararası toplantıya ev sahipliği yaparak, Irak Ortak Vizyon Grubu için uluslararası destek çağrısında bulunmuştu.

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?