banner39

Irak Anayasa Hazırlığı Bir Hafta Ertelendi

Irak parlamentosu, haftalardır devam eden yoğun müzakerelerde etnik ve dini gruplardan gelen farklı talepler arasında uzlaşma sağlayan bir sonucun çıkmaması üzerine anayasanın hazırlanması için bir hafta daha ek süre verdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Irak Anayasa Hazırlığı Bir Hafta Ertelendi

Şii, Sünni ve Kürt grupların liderleri, özerklik hakları ve petrol ile doğal kaynakların gelirinin paylaşımı konusunda uzlaşmaya varmak için yedi gün daha görüşmeler yapacaklar.

Görüşmelerden yine sonuç çıkmaması halinde parlamento, lağvedilme krizi ile etnik ve dini uzlaşmazlıkların yarattığı olumsuz ortamda yeni seçimlere gitme olasılığıyla karşı karşıya kalacak.

Kürt yönetimi bakanlarından Berham Salih gibi üst düzey siyasetçiler ise çok da karamsar değiller. Salih, ``Yapmayın, birbirimizi öldürmüyoruz, bu bir başarıdır`` dedi. Ancak yaşanan bu gecikme, zamanında varılacak bir anlaşmanın direnişe desteğin azalmasını sağlayabilecek sinyaller göndermesini bekleyen Washington ve Bağdat`taki umutları azalttı.

Anayasa taslağının yazımı için öngörülen süre dün gece doldu. Görüşmelerden uzlaşma çıkmamasında, Sünni azınlığın liderlerinin güneydeki Şii çoğunluğa geniş özerklik ve petrol gelirlerinin kontrolünün verilmesini kabul etmemelerinin etkili olduğu ifade ediliyor. İslamcı Şii Başbakanı İbrahim Caferi de tıkanma noktalarının federalizm ve gelirlerin paylaşımı konuları olduğunu söyledi.

Körfez Savaşı`nın ardından fiili özerklik elde eden Kürt yönetimi, yaşanan tıkanmada çok fazla rolü olmasa da bazı Kürtlerden gelen ülkeden tam ayrılma olasılığının göz önünde bulundurulması talepleri diğer grupların temkinli hareket etmesine neden oluyor.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?